Bezpečnost potravin

Cukr je i tam, kde ho nečekáte

Vydáno: 8. 2. 2016
Autor: spotrebitele.dtest.cz

Cukr bývá přidáván i do jiných potravin, než jsou cukrovinky. Jak přidaný cukr ve složení odhalit?

Omezit cukr neznamená jen vyhýbat se slazeným limonádám či dortíkům s polevou. Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) upozorňuje, že dnes se cukr běžně přidává i do potravin, v nichž by ho nikdo nečekal. Pro spotřebitele přináší tipy, jak přidaný cukr ve složení odhalit.  

Nepřítelem hubnutí nejsou jen potraviny typu sladkých nápojů či bonbonů. Jak uvádí CR, dnes bývá cukr přidáván i do jiných potravin, než jsou cukrovinky. Jeden plátek celozrnného chleba v bio kvalitě tak může obsahovat celou lžičku cukru navíc, hotové jídlo pro ohřev v mikrovlnné troubě může obsahovat stejné množství přidaného cukru jako hrst gumových medvídků. Přidaný cukr je i v potravinách, kde bychom ho zrovna nečekali, například ve slaných krekrech či rajčatovém protlaku.

Přitom jak píše CR, omezení příjmu cukru nepomáhá jen při hlídání štíhlé postavy. Jak ukázala studie medicínského žurnálu Obesity, když obézní děti omezily příjem cukru o třetinu, významně jim poklesl cholesterol, krevní tlak i hladina cukru v krvi. Nadměrná konzumace přidaného cukru také zvyšuje riziko vzniku cukrovky či kardiovaskulárních obtíží.

Je ovšem třeba rozlišovat mezi cukrem, který je již obsažen v základní potravině, a přidaným cukrem. CR proto radí pečlivě sledovat složení výrobku. Obsažené procento cukru mohou zvyšovat i ingredience, jako jsou ovoce, mléko či některé druhy zeleniny. Takový druh cukru však nepředstavuje závažný problém, jelikož cukry jsou v tomto případě vázány na výživově hodnotné látky, jako jsou například vláknina a minerály.

Pokud však potravina obsahuje více než 3 % cukru a zároveň neobsahuje výše zmíněné ingredience, je téměř jisté, že do ní výrobce přidal cukr. Výrobci se někdy pokouší cukr v obsahu maskovat pod jiným názvem. Zde však platí jednoduché pravidlo. Pokud má některá ingredience koncovku „-óza“, jedná se o cukr, vzácněji pak o sladidlo. Někteří výrobci také opticky „sladkost“ snižují tím, že používají více různých druhů cukrů. Jelikož bývají jednotlivé položky ve složení uváděny podle podílu na celkové hmotnosti, použitím takového triku se cukry snadno schovají na posledních pozicích. Důležitý je však stále celkový obsah cukru a jeho podíl na kalorické hodnotě výrobku.

Boj proti přeslazeným či přesoleným výrobkům je jedním z nejaktuálnějších spotřebitelských témat. Mnoho států v Evropě přemýšlí o uvalení daně na přeslazené limonády. Spotřebitelské organizace také velmi často kritizují nezdravé potraviny s lákavými obaly prodávané s označením „pro děti“.

Zdroj:  spotrebitele.dtest.cz