Bezpečnost potravin

Naděje na záchranu banánů

Vydáno: 28. 2. 2018
Autor: BIOTRIN

Organizace BIOTRIN informuje o využití genetických modifikací k vývoji banánů rezistentních vůči tzv. panamské nemoci.

Vědci z celého světa se snaží najít nový druh banánů, který by nahradil nejznámější odrůdu Cavendish. Tato světově nejoblíbenější odrůda banánů je na pokraji vyhynutí kvůli tzv. panamské nemoci.

Panamská nemoc je mutací choroby, která se objevila koncem 19. století v Panamě a Kostarice a v 60. letech zcela vyhubila odrůdu banánů Gran Michel. Právě odrůda Cavendish ji úspěšně nahradila, avšak i ona je nyní v ohrožení. Banánovníky jsou napadány ničivou půdní plísní Fusarium oxysporum f. sp. cubense způsobující panamskou nemoc označovanou jako TR4. Poprvé se choroba objevila v 80. letech na Tchaj-wanu a odtud se rozšířila do Asie a Afriky. Onemocnění je snadno přenášeno sazenicemi a zbytky nakažených rostlin, s plevelem, vodou nebo půdou i na velké vzdálenosti.

Vědcům z Queensland University of Technology v Austrálii se pomocí genetických modifikací podařilo vyvinout a vypěstovat banány odrůdy Cavendish rezistentní vůči panamské nemoci. Vědci se zaměřili na banány Cavendish Grand Nain, které modifikovali pomocí RGA2 genu z TR4 rezistentních jihoasijských banánů Musa acuminata ssp. malaccensis. Pro kontrolu byla ponechána jedna linie Cavendish banánů bez TR4 rezistence po dobu celých tří let, po něž experimenty probíhaly. Tři další linie, jež byly modifikovány, na konci výzkumu vykazovaly silnou rezistenci, kdy méně než 20 % banánů vykazovalo příznaky nemoci. Oproti tomu 67 – 100 % banánů z kontrolní linie, jež byla ponechána bez úprav, bylo po třech letech buď mrtvých nebo infikovaných TR4, a to včetně údajně TR4 rezistentních banánů Giant Cavendish varianty 218 generované pomocí tkáňových kultivací v rámci výzkumu na Tchai-wanu. Takto slibné výsledky jsou dobrým znamením, že si jeden z nejpopulárnějších druhů ovoce budeme moci v obchodech běžně koupit i v blízké budoucnosti.

Vědci navíc zjistili, že úroveň aktivity genu RGA2 v modifikovaných banánech silně korelovala s rezistencí k TR4 a zároveň objevili, že gen RGA2 se vyskytuje u banánů Cavendish přirozeně, avšak v ne příliš aktivní formě. S tímto objevem tak zahájili nový výzkum, na jehož konci by chtěli dokázat RGA2 gen v banánech aktivovat a tím způsobit odolnost proti TR4.

Zdroje:
https://www.sciencedaily.com/releases/2017/11/171115091806.htm
https://www.nature.com/articles/s41467-017-01670-6

Zdroj článku: BIOTRIN