Bezpečnost potravin

Potvrzen první výskyt štítenky katalpové na ovocném druhu v ČR

Vydáno: 26. 4. 2018
Autor: ÚKZÚZ

Tisková zpráva ÚKZÚZ ze dne 23. 4. 2018.

Na červeném rybízu byl potvrzen první výskyt invazního škodlivého organismu – štítenky katalpové. Jedná se o první výskyt tohoto škůdce na ovocném druhu, který se doposud na území České republiky vyskytoval pouze na okrasných dřevinách. ÚKZÚZ tímto upozorňuje na skutečnost, že lze předpokládat výskyt štítenky katalpové nejen na keřích červeného rybízu a dalšího drobného ovoce, ale i na možnost jejího výskytu na dalších ovocných dřevinách.

ÚKZÚZ ve spolupráci s Ústavem pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství z Mendelovy univerzity v Brně prokázal výskyt štítenky katalpové (Pseudaulacaspis pentagona) na bazální části kořenových krčků červeného rybízu (Ribes rubrum). Přítomnost tohoto invazního škůdce byla laboratorně potvrzena na diagnostickém pracovišti ÚKZÚZ v Olomouci.

Upozorňujeme tímto veřejnost na skutečnost, že štítenka katalpová se může vyskytnout na keřích drobného ovoce. Lze také předpokládat, že tento škůdce bude i nadále na území ČR rozšiřovat své hostitelské spektrum, a to včetně některých dalších ovocných dřevin.

Chemická ochrana je problematická, neboť štítenka je po většinu svého života chráněna voskovým štítkem. Z tohoto důvodu je nejvhodnější a nejefektivnější načasovat aplikaci do období výskytu larev prvního instaru, který je nejzranitelnější, neboť štítek ještě nevytváří. Vhodná doba na ošetření však trvá zpravidla jen několik málo dní, závisí to na aktuálním počasí, které ovlivní, zda líhnutí proběhne rychle a hromadně, nebo bude rozvleklé.

Bližší informace o štítence katalpové, včetně možnosti ochrany proti tomuto škůdci naleznete v aplikaci ÚKZÚZ – Rostlinolékařský portál

Ivana Kršková, tisková mluvčí

Zdroj: ÚKZÚZ

Napadený rybíz, foto: ÚKZÚZ