Bezpečnost potravin

Rezistentní bakterie se stávají odolnými i na silnou dezinfekci

Vydáno: 29. 8. 2018
Autor: Gate2Biotech

Informace Biotechnologického portálu Gate2Biotech

Během posledních desetiletí stále intenzivnějšího používání alkoholových dezinfekcí na ruce v nemocnicích a podobných zařízeních došlo k úspěšnému potlačení smrtících infekcí zlatého stafylokoka. 

Jsou ale i jiné infekce. Paul Johnson z Melbournské univerzity chtěl zjistit, proč navzdory potlačení infekcí zlatého stafylokoka ve stejných místech naopak přibývají infekce jiného bakteriálního patogenu, enterokoka Enterococcus faecium. Byla to záhada, protože navzdory rychlé evoluci rezistentních bakterií v mnoha nemocnicích dokázali potlačit jejich infekce zavedením sofistikovaných opatření. Johnson a jeh kolegové pojali podezření, že se některé bakterie možná stávají rezistentními na silné dezinfekční prostředky.

Nejprve se jim to moc nezdálo. Podle jejich představ byla jenom malá šance, že by se něco, nějaký organismus stal tolerantním vůči vysokému obsahu alkoholů. Jsou to širokospektrální dezinfekční prostředky, které útočí na bakteriální buněčné membrány a rozsekají je na kusy. Jsou to doslova terminátoři buněk.

Ukázalo se ale, že to možné je. Johnson a spol. testovali 139 různých kmenů enterokoka Enterococcus faecium, které byly objeveny v australských nemocnicích za déle než dvacet let. Tyto bakterie vystavili působení roztoku izopropanolu, který je podobný alkoholům, používaným v běžných dezinfekcích na ruce. Jejich obavy se potvrdily. Kmeny enterokoků, které byly izolovány po roce 2010, se projevily jako desetkrát tolerantnější k roztoku alkoholu nežli starší kmeny. Jak je vidět, bakterie nás ještě ošklivě překvapí.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Zdroj: Gate2Biotech