Bezpečnost potravin

Srovnání: Šlehačky ve spreji

Vydáno: 11. 10. 2018
Autor: dTest

dTest srovnával 25 různých šlehačkových sprejů.

Ke šlehačce můžeme přijít i bez námahy. Potřeba je k tomu speciální láhev, vychlazená smetana ke šlehání a jednorázové bombičky. Ještě méně práce dá použití už hotové šlehačky ve spreji z nabídky velkovýrobců. Jak jsme zjistili z našeho srovnání 25 šlehačkových sprejů, daní za pohodlí může být až podivně nešlehačkový obsah v podobě vody a palmového tuku.

tip dTestu

Vypadají stejně, uvnitř se liší. Nechcete-li číst celou etiketu, zaměřte se na první položku ve složení. Pokud je jí voda, uvažujete o koupi výrobku, který šlehačku neviděl ani z rychlíku. Pokud je na prvním místě mléko, promyslete, nakolik je cenově výhodnější než výrobek, který má na prvním místě smetanu.

Pokud nemáte chuť, čas, energii či možnosti vyrobit si doma svou vlastní šlehačku, pokuste se alespoň, aby se jí ta kupovaná co nejvíce přiblížila. Rostlinné tuky nemají v opravdové šlehačce co pohledávat. Pokud máte rádi sladkou šlehačku, pak vybírejte raději tu s cukrem, nikoli glukózo-fruktózovým sirupem, který je pro zdraví vhodný ještě méně.

Ostražitost se v případě nákupu šlehačky ve spreji vyplatí. Vyrazili jsme na nákupy a vybírali vše, co jako šlehačka ve spreji vyhlíželo. Jak vyšlo najevo, stejné balení nezaručí, že se budou výrobky podobat i uvnitř. Spoléhat na to, že vyšší kvalitě bude odpovídat vyšší cena, doporučit také nelze.

Informace z etiket jsme, jak je naším zvykem, zanesli do tabulky a výrobky pro vás seřadili sestupně podle obsahu smetany a cukru či přítomnosti rostlinného tuku nebo glukózo-fruktózového sirupu. Roli sehrály i přídatné látky.

Jednu věc měly nakoupené spreje přesto společnou: hnací plyn. Oxid dusný nebo také rajský plyn či N2O se používá jako náplň do jednorázových šlehačkových bombiček pro domácí použití i do sprejových šlehaček. Na obalech se také může vyskytovat pod kódem E942. Tento plyn neboli propelant, jak se často na etiketách označuje, se do smetany používá díky své schopnosti rozpouštět se v tuku. Uvádí se však také, že šlehačky nakypřené plynem nevydrží tak dlouho jako ty opravdu vyšlehané. 

Pokračování článku: dTest

 

Zdroj: dTest