Česky
Informační centrum bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství, Těšnov 65/17, Praha 1, 11000, tel.: 221 811 111, e-mail: info@mze.cz

Uživatelský přístup

 
 

Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Food-safety scientists wanted
Food-safety scientists wanted

Přidat článek SVS: Mají oči jako ostříži do kategorie

Aktuality DO > Aktuality DO
Aktuality > Aktuality

SVS: Mají oči jako ostříži

Vydáno: 28.6.2012
Tisk článku
Autor: SVS ČR
Tisková zpráva SVS ČR ze dne 28. 6. 2012.

Je řeč o inspektorech krajských veterinárních správ. Jak jinak si vysvětlit, že dokážou odhalit malými čísly uvedenou prošlou minimální dobu trvanlivosti výrobků, jako například v Královéhradeckém kraji, kde v Nové Pace vyřadili a nařídili zlikvidovat sýr blaťácké zlato a salám. Nebo v Plzeňském kraji, kde byla prošlá mufloní svíčková, mufloní na guláš, zaječí stehna, celkem přes tři kila, navíc chybně označené jako chlazená zvěřina, přičemž šlo o zmrazenou. V Moravskoslezském kraji v Pusté Polomi nabízeli po datu použitelnosti přes 2 kg lázeňských párků a klobás se sýrem a v Ostravě přes 19 kg Davelského uzeného špeku, Anglické slaniny lisované a šunkového točeného salámu. V Českém Krumlově (Jihočeský kraj) bylo zajištěno více než 5 kg prošlých uzenin (šunková klobása, Blanický točený salám, Štěpánovské párečky a sekaná). I v tomto případě bylo nařízeno nepropuštění výrobků, stažení a neškodné odstranění.

Likvidace výrobku, sanitace výrobního zařízení a zajisté také pokuta čeká litoměřického výrobce pečeného kolena bez kosti (šlo o 203 kg), kde byla zjištěna přítomnost listerií.

Jako produktů neznámého původu bylo nařízeno zlikvidovat 1 574 kg masa drůbežího, vepřového a rybího po společné kontrole v nelegálním závodě v Mariánských Horách, které se účastnila Celní správa, Cizinecká policie a Krajská veterinární správa pro Moravskoslezský kraj (již bylo medializováno).

S teplotou prodávaných a skladovaných výrobků měli problém v Plzeňském kraji, o 5 a více stupňů nabízeli v Plzni na Slovanech nebalené drůbeží maso a polotovary, v Hradci Králové na farmářském trhu měli v pojízdné prodejně uzeniny teplejší o více než 10 °C. V Bruntále (Moravskoslezský kraj) bylo drůbeží maso a droby nabízeno při teplotě o více než 5 °C vyšší.

V Moravskoslezském kraji také ve Frýdku-Místku inspektoři krajské veterinární správy zjistili, že příjemce již v sedmi případech nenahlásil příjem zásilky potravin živočišného původu z jiné členské země EU, jak to ukládá nařízení vlády 125/2011 Sb., a tím neumožnil provést veterinární kontrolu. Šlo o 828 kg čerstvého kuřecího masa z Polska, 233 kg a 795 kg mléčných výrobků, také z Polska.

Ve všech případech bylo zahájeno správní řízení za účelem uložení pokuty a přijata opatření jako nepropuštění do tržní sítě, popřípadě nařízena likvidace.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS: www.svscr.cz.

Zdroj:  SVS ČR