Bezpečnost potravin

8 zlatých medailí pro moravská a česká vína

Vydáno: 23. 2. 2009
Autor: bodokova1

Moravská a česká vína získala ocenění na prestižní mezinárodní soutěži The Mediterranean International Wine & Spirits Challenge v Izraeli, kde ČR byla druhou nejpočetněji zastoupenou vinařskou zemí.

"Významné je, že v soutěži byla oceněna nejen vína pocházející z Moravy, ale také to, že vznikla z moravských odrůd. To se týká vína Aurelius, které získalo zlatou medaili, a také Pálava, které získalo dvojí zlaté ocenění a stalo se celkovým šampionem," řekl Miloš Michlovský z Vinselektu Michlovský z Rakvic, který převzal velkou keramickou amforu, hlavní cenu absolutního mezinárodního šampiona soutěže a Velkou zlatou medaili.
 
Vítězství v soutěži je podle Michlovského "velmi příznivý marketinkový krok". "Je lepší udělat dobré víno, vyhrát soutěž, než si platit drahou reklamu. Naší filozofií je ale především dělat dobré víno, aby se nejen líbilo, ale i dobře pilo," dodal.
 
Šampionem mezi bílými víny je Neuburské 2007 výběr z hroznů Tomáše Krista z Milotic. Celkem bylo uděleno zástupcům z ČR osm zlatých medailí. Ceny dnes převzali také zástupci Vinařství Václav Ovčáčík z Velehradu, Sedlecká vína ZD Sedlec u Mikulova a Víno Blatel z Blatnice. "Nevzpomínám si na jiný případ, kdy by moravské víno vyhrálo absolutního mezinárodního šampiona na některé z velkých světových soutěží," komentoval výsledky soutěže člen mezinárodní poroty Luboš Bárta.
 
"Je to prestiž, důkaz, že ta vína děláme dobře," řekl Václav Ovčáčík z Velehradu. V soutěži uspěl jeho Sauvignon ročník 2003 a Tramín červený 2003. "Patříme mezi malé vinaře. Snažíme se ale dělat to co nejlépe, aby příroda nebyla zatěžována. Bez chemikálií, umělých hnojiv, aby se keře vinné révy nepřetěžovaly. Tím se nám to vrátí v kvalitě vína," vysvětlil.
 
Podle Ovčáčíka byli čeští a moravští vinaři v minulosti opomíjení. "Nedostali se do světa a neměli možnost srovnání. Špičková vína se ale dělala a kvalita se vždy prosadí," míní vinař, který pracoval jako varhaník v bazilice na Velehradě. K výrobě vína se prý dostal ze zvědavosti. "Když jsem občas dostal jako varhaník nějaké víno, bolela mě po něm hlava. Chtěl jsem zjistit proč a začal jsem dělat víno sám," uvedl.
 
Izraelské soutěže se zúčastňují vedle významných izraelských vinařství také vína prestižních jmen z celého světa, jejichž výrobci mají buď zájem o vstup na izraelský trh, nebo židovské kořeny. To přivádí do soutěže i slavné značky, které se jiných soutěží neúčastní. Degustátoři posuzovali kvalitu více než 600 soutěžících vín z 30 zemí.
 
Podle Michlovského vítězství v soutěži předpokládá také pronikání české produkce na izraelský trh. Má to však určitá specifika, zejména pokud jde o vítězný Aurelius a Pálavu. "Jde o výběr z bobulí, tedy víno se zbytkovým cukrem. Jednalo by se o zaměření na špičkovou gastronomii," uvedl. Dobrou šanci ale podle něj mají také izraelská vína v ČR. "Jsou zajímavá, zejména červená, cabernetového typu s projevem průkazné aromatiky. Mají hřejivé pozadí a lehké kořenění. Tím jsou velmi originální," dodal.
 
Z České republiky se soutěže zúčastnilo 51 vín z 16 vinařství. Oceněným vinařům bylo předáno celkem 12 amfor.
 
 
Zdroj: Agris, 20. 2. 09