Bezpečnost potravin

Alergie na nikl

Vydáno: 20. 2. 2004
Autor:

Z kontaktní alergie se může někdy vyvinout i alergie na stravu obsahující nikl. Nikl se vyskytuje ve všech potravinách; rostlinné jsou na nikl bohatší než živočišné.

Nikl je celosvětově nejčastějším původcem kontaktních alergií a u části z těchto alergiků se postupně vyvine i alergie na stravu obsahující nikl. Vysvětluje se to stále častějším a každodenním nošením šperků, brýlí a používáním dalších předmětů s obsahem niklu. Nikl je přirozeně obsažen ve všech potravinách, takže tento alergen není specifickým problémem určitých potravin a nelze jej ze stravy zcela vyloučit.
Symptomy orální alergie
V průběhu existence nemoci dochází u některých alergiků při příjmu většího množství niklu (stravou, prostřednictvím implantátů nebo z tabákového kouře) k reakcím, i bez kontaktu kůže s příslušným předmětem. K prvním postiženým místům patří ruce, nohy, prsa, krk, ramena, pokožka hlavy. Vedle ekzémů k dalším projevům patří bolesti kloubů, vypadávání vlasů, žaludečně-střevní potíže, záněty dásní, migrény a únava.
Strava při orální alergii
Rostlinné potraviny jsou na nikl bohatší než živočišné (s výjimkou vnitřností). Při orální alergii na nikl nepřichází v úvahu strava obsahující luštěniny, brokolici, zelí, ale omezit se musí i ostatní druhy zeleniny, těstoviny, parboiled-rýži, cereálie, celozrnné produkty, ale i tučné ryby. brambory mohou být použity jen, pokud byly vařeny oloupané. Vyloučit se musí banány, třešně a broskve, omezeně je dovoleno je oloupané ovoce, vhodné jsou grapefruity, nektarinky, jablka, bobuloviny a hrozny.
Při zpracování a skladování potravin se může obsah niklu v potravinách zvýšit. Důvodem jsou nádoby a předměty z chrómniklové oceli. Určitým problémem pro alergiky mohou být rychlovarné konvice s volnou topnou spirálou.
(Podrobnější údaje najdete v Potravinářských aktualitách viz pokyny).
Fleischerei, 2003, č. 12, s. 44-46, 49