Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek ANSES zdůrazňuje rizika při výživě kojenců do kategorie

Aktuality > Aktuality

ANSES zdůrazňuje rizika při výživě kojenců

Vydáno: 5.4.2013
Tisk článku
ANSES zdůrazňuje rizika spojená s krmením kojenců nápoji jinými než mateřské mléko a náhražky mateřského mléka.

ANSES (French Agency for Food, Environmental and Occupational Health & Safety = Francouzský úřad pro potraviny, životní prostředí, bezpečnost a ochranu zdraví)

Některé nápoje prodávané jako mléka (rostlinné nápoje ze sóji, mandlí, rýže, aj.) se stávají velmi populární na francouzském trhu. Někteří konzumenti se z různých důvodů (zahrnujících alergie, intolerance nebo osobní preference) obrací k těmto ne-mléčným produktům nebo k jiným mlékům (kozímu, ovčímu, aj.).

V poslední době bylo úřadu ANSES nahlášeno několik případů vážných zdravotních potíží u velice malých dětí, které byly krmeny těmito typy produktů. Úřad proto vydal požadavek na zhodnocení rizik při krmení kojenců (od narození do jednoho roku) jinými tekutinami než je mateřské mléko a jeho náhražky.

Výsledky studie:
První rok života je obdobím nejrychlejšího růstu. Kojenci jsou proto speciálně závislí na dostatečné výživě, která pokryje jejich nutriční požadavky a zajistí správný růst a vývoj. Populární nápoje jako jsou rostlinná „mléka“ a mléka od jiných živočišných druhů než skotu nejsou vyvinuta k pokrytí výživových potřeb dětí  mladších jednoho roku. Analýzy provedené ANSES ukázaly, že ačkoli tyto produkty nejsou svojí podstatou nebezpečné, nezajišťují plně nutriční potřeby kojenců.

Poruchy, které se vyskytují u kojenců krmených těmito nápoji jsou zhoršeny v případech výlučného užívání těchto nápojů nebo při dlouhodobém užívání. Tyto praktiky mohou ve skutečnosti způsobit podvýživu za dobu pouze několika týdnů, stejně jako vážné metabolické poruchy, které mohou vést k infekčním komplikacím nebo dokonce úmrtí.
Vzhledem k citlivosti kojenců ke všem nedostatkům, dokonce i krátkodobým, ANSES se domnívá, že by tyto produkty neměly být dávány dětem do jednoho roku.

Úřad zdůrazňuje, že mateřské mléko je ideální potravinou pro kojence, nejvhodnější pro jejich nutriční potřeby. Náhražky za kojení, které mohou naplnit nutriční požadavky dětí do jednoho roku, jsou pouze kojenecká mléka a pokračující kojenecká mléka (vycházející z živočišných nebo rostlinných bílkovin).

Úřad ANSES také zmiňuje důležitost správně vyvážené stravy matek během těhotenství a kojení, protože nedostatek některých vitaminů nebo minerálních látek může mít negativní vliv na kojence. Určité typy diet, které mohou způsobit nedostatky, by měly být dodržovány s obezřetností a měly by být pečlivě monitorovány. Ženy, které dodržují veganskou dietu (nejedí žádné produkty živočišného původu), by měly být speciálně opatrné a měly by přijímat vitamin B12 jako doplněk výživy během těhotenství a kojení.


Zdroj: ANSES -  http://www.anses.fr/en/content/anses-emphasises-risks-linked-feeding-infants-beverages-other-breast-milk-and-breast-milk

Související termíny

Ze slovníku Bezpečnost potravin A-Z portálu Bezpečnosti Potravin (klikněte pro zobrazení termínů):
Kojení
Mléko
Vitamin B12
ANSES

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021