Kojení

Mezi první potraviny, které člověk konzumuje patří mateřské mléko, jehož kvalita bezprostředně závisí na kvalitě stravy, jakou konzumuje kojící matka. Proto je nezbytně nutné věnovat bedlivou pozornost jejímu stravování a pitnému režimu.
Výlučné kojení po dobu 6 měsíců znamená, že dítě dostává pouze mateřské mléko od vlastní matky či kojné či odstříkané mateřské mléko a žádné jiné potraviny či tekutiny. Po 6. měsíci věku, lze současně se zaváděním příkrmu v  kojení pokračovat až do 2 let věku dítěte či déle. Jako nejlepší začátek života doporučují WHO, UNICEF a zdravotnické organizace na celém světě výlučné kojení po dobu prvních 6 měsíců života s pokračováním v kojení do 2 let života dítěte či déle (viz Metodické doporučení pro ČR). 
Většina dětí není výlučně kojena. V průměru celosvětově je výlučně kojeno jen 39 % dětí v prvních 4 měsících věku.
Výlučné kojení je:
  • bezpečné, jelikož poskytuje ochranné látky, které brání či pomáhají v boji s infekcemi jako je průjem, záněty plic a snižují riziko výskytu alergií i astmatu.
  • důmyslné, jelikož živiny jsou v mateřském mléce obsaženy ve správném množství a mají speciální kvalitu (speciální kojenecké výrobky -„formule“- obsahují živiny v různých množstvích a v různé kvalitě,
  • operativně k dispozici, protože žena vytvoří kvalitní mléko z jakékoliv směsi potravy, i jednoduché.
Kojící žena by měla více než kdo jiný dodržovat zásady správné výživy. Ženy alergičky by měly dítě kojit co nejdéle, a co nejpozději začít přikrmovat. Matka může kojit i v případě horečnatého onemocnění, kojení v průběhu onemocnění představuje naopak pro dítě významný zdroj vznikajících protilátek. Existuje jen malá skupina léků, která je při kojení kontraindikována. Běžná antibiotika, léky proti bolesti nebo teplotě dítě neohrozí. Kojící žena by neměla kouřit a pít alkohol. Pokud se cigarety nedovede vzdát, měla by kouřit do 5 cigaret za den a vždy až po kojení. (hv)

Související články z portálu Bezpečnosti potravin