Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Češi začali opět nakupovat českou zeleninu do kategorie

TZ MZe ČR > Zdroje ICBP - Archiv> TZ MZe ČR> Zdroje ICBP - Archiv

Češi začali opět nakupovat českou zeleninu

Vydáno: 12.4.2011
Tisk článku
Autor: MZe
Tisková zpráva MZe ze dne 8.4.2011.
Teplé březnové počasí přálo pěstitelům, kteří vysadili rané druhy zeleniny a brambor. Podle odhadu Zelinářské unie Čech a Moravy je rozsah osázených polí stejný jako loni. Tím by skončil trend z minulých let, kdy jich postupně ubývalo. V poslední době totiž vzrostla poptávka po kvalitní, české zelenině.  
Mezi nejoblíbenější druhy zeleniny patří v současné době ty, které nevyžadují náročnou kuchyňskou úpravu. „Lidé věnují vaření méně času než dřív, proto roste poptávka po kedlubnách, ředkvičkách, paprikách, chřestu, salátu a rajčatech. Naopak méně nakupují hlávkové zelí, celer, pór a červenou řepu.  Zelináři se pochopitelně při osívání polí přizpůsobují zájmu zákazníků,“ říká předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman.  
Češi mění v posledních letech své stravovací návyky a čerstvou zeleninu chtějí zařazovat do svého jídelníčku po celý rok. Zelináři se snaží na požadavky trhu reagovat např. tím, že hledají pro pěstování odrůdy, u kterých je možné prodloužit jejich vegetační sezonu, vyvíjejí nové technologie pěstování zeleniny, skladování a posklizňových úprav, aby mohli dodávat na trh čerstvou zeleninu průběžně.
 „Předpokládáme, že letos už půdy osázené nebo oseté zeleninou nebude méně. Naopak kvůli narůstající poptávce po domácích plodinách by jí mohlo v příštích letech dokonce i přibývat.  Zájem lidí o čerstvé české potraviny povzbudily v poslední době například farmářské trhy,“ řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa s tím, že už loni se změnil déletrvající nepříznivý trend, kdy zeleninových ploch postupně ubývalo. „Z pohledu zelinářů je letošní jaro příznivé. Nic nebrání tomu, abychom porosty zeleniny založili včas a v nezbytné kvalitě. Další vývoj počasí rozhodne o zúročení prvních jarních investic do půdy,“ uvedl Jaroslav Zeman. 
Zelinářský sektor podporuje státní i unijní rozpočet. „Loni zelináři dostali státní dotace například na ozdravení plodin, poradenství, školení a pořádání výstav ve výši téměř 19 milionů korun. Z evropských zdrojů čerpali více než 250 milionů korun, a to především na modernizaci zemědělských podniků, agroenvironmentální opatření, zakládání a činnost organizací či seskupení producentů ovoce a zeleniny a další,“ upřesnil ministr Fuksa.
Kromě toho dostali loni zelináři jako jednotnou platbu na plochu zemědělské půdy zhruba 39,3 milionů korun z národních a unijních peněz. Platba na plochu z rozpočtu EU, neboli SAPS, zajišťuje zemědělcům stabilnější příjmy, protože dostávají podporu nezávisle na tom, co pěstují, pokud obhospodařují půdu s ohledem na životní prostředí a zdraví pěstovaných rostlin.
Přesné částky na letošek budou známy až koncem roku, protože zelináři můžou o dotace žádat až po sklizni. Ministerstvo zemědělství ale předpokládá, že budou ve stejné výši, jako v loňském roce.
Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe

 

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021