Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Česká republika uspěla. Za testování dobytka na BSE dají stát a zemědělští podnikatelé méně peněz do kategorie

Veterinární záležitosti > Živočišná výroba - Archiv> Veterinární záležitosti> Živočišná výroba - Archiv
TZ MZe ČR > Zdroje ICBP - Archiv> TZ MZe ČR> Zdroje ICBP - Archiv
Aktuality > Aktuality

Česká republika uspěla. Za testování dobytka na BSE dají stát a zemědělští podnikatelé méně peněz

Vydáno: 18.5.2011
Tisk článku
Autor: MZe
Tisková zpráva MZe ze dne 17.5.2011.
Stálý výbor pro potravinový řetězec a zdraví zvířat dnes v Bruselu schválil zvýšení věku skotu pro vyšetřování na BSE v České republice, Slovensku a v Polsku. Dosud musel v těchto zemích podstoupit testy skot ve věku 30, respektive 24 měsíců u poražených mimo jatka. Od července ale bude věková hranice pro vyšetření více než dvojnásobná, stejně jako ve většině států EU.  
České republice se podařilo dosáhnout výsledku, o který dlouhodobě usilovala. Stálý výbor pro potravní řetězec odsouhlasil, že vyšetření dobytka na BSE bude méně a to znamená, že peníze za monitoring ušetří stát i zemědělští podnikatelé.
„Jednoznačně se nám vyplatila výborná spolupráce mezi Ministerstvem zemědělství, Státní veterinární správou a stálým zastoupením ČR v Bruselu. V České republice bylo zatím nutné testovat na BSE dobytek, když dosáhl věku 30, respektive 24 měsíců u poražených mimo jatka.  Ve většině zemí Evropské unie přitom platí povinnost testovat skot starší 48 měsíců a od 1. července se to posune na 72 měsíců, respektive 48 měsíců u nutně poražených zvířat. Teď se nám podařilo prosadit v Bruselu to samé i pro Českou republiku,“ řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa. Zvýšení věku testovaného dobytka bude znamenat hlavně úspory.
„Při posunu věkové hranice na 72 měsíců se sníží počet vyšetřovaných zvířat o více než polovinu zvířat, která testují v současnosti. Bude jich za rok asi o 80 tisíc méně,“ řekl náměstek ministra Juraj Chmiel, který se jednání v Bruselu zúčastnil.  
Podle předběžných údajů bude změna věku testovaných zvířat znamenat pro stát ročně zhruba 80 milionovou úsporu za menší počet vyšetření. Zpracovatelé ušetří 60 milionů na poplatcích za veterinární prohlídku.   
Česká republika musí kvůli změně upravit právě projednávanou novelu veterinárního zákona, aby bylo možné posunout stáří testovaných poražených zvířat na 72 měsíců, resp. na 48 měsíců u nutně poražených zvířat.  
„Lidé nemusí mít obavy, po změně věkové hranice nehrozí riziko, že by se do českých obchodů dostalo maso nemocných zvířat. Česká republika měla dosud jedny z nejpřísnějších podmínek v EU a byla tedy věkovou hranicí na testy značně znevýhodněna. Teď vlastně došlo jen k narovnání stavu s většinou členských států EU. Navíc, Česko má dlouhodobě příznivou nákazovou situaci. Vloni nezaznamenali veterináři na území ČR jediný případ BSE, “ vysvětlil náměstek Chmiel.  
Důvodem, proč Česká republika spolu se Slovenskem a Polskem musely dosud testovat 30 měsíční dobytek, je vědecká studie Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) z konce roku 2010, která nebyla pro ČR příznivá. Státní veterinární správa a Národní referenční laboratoř pro BSE v Jihlavě ale upozornily, že EFSA vycházela z chybných údajů o České republice.  
Evropský úřad pro bezpečnost potravin vypracoval na žádost Evropské komise novou studii pro Českou republiku, Slovensko a Polsko. Studie pozitivně zhodnotila situaci ohledně BSE ve všech třech zemích a doporučila posun věkové hranice pro vyšetřování skotu na BSE.
V jednotlivých státech Evropské unie dosud neplatila stejná pravidla pro věk zvířat při testování na BSE, rozdílný postup chce ale EU sjednotit.

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe

 

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021