Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek České zemědělství je na vzestupu do kategorie

TZ MZe ČR > Zdroje ICBP - Archiv> TZ MZe ČR> Zdroje ICBP - Archiv

České zemědělství je na vzestupu

Vydáno: 23.1.2008
Tisk článku
Tisková zpráva MZe 22. 1. 2008
V celkových výsledcích hospodaření českých zemědělců došlo od vstupu do EU k výrazné změně, z hlubokých ztrát do mírného zisku. Podle odhadů Evropského statistického úřadu EUROSTAT došlo v minulém roce k rekordnímu nárůstu meziročního vývoje reálného důchodu na pracovníka v zemědělství o více jak 20 procent, což je v unijní sedmadvacítce druhý nejlepší výsledek.
 
V rámci svého vystoupení na 74. žofínském fóru na téma Český venkov v kontextu renesance světového zemědělství to uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Důležitými faktory růstu jsou podle jeho slov zejména zvýšení hodnoty produkce, větší efektivita související mimo jiné s úbytkem pracovníků v resortu a vývoj na světových trzích.
„Čeští zemědělci jsou schopni obstát na jednotném vnitřním trhu EU, jejich konkurenceschopnost se dále zvyšuje,“ uvedl Gandalovič.
Aktuální hrozbou pro světovou ekonomiku je podle ministra akcelerace inflace, která v loňském roce zasáhla i oblast zemědělských komodit a potravin. Příčinou jsou vedle růstu vstupních surovin strukturální změny v poptávce, silný hospodářský růst v Číně a Indii nebo prudký vzestup poptávky po biopalivech zejména v USA.
Hlavním cílem českého zemědělství do dalšího období je podle ministra definitivní odpoutání od komunistické éry. Úkolem MZe je pomoci zemědělcům, aby se podstatně více mohli postavit do role skutečných správců naší krajiny, přírodního bohatství a vodních zásob, realizovat pozemkové úpravy jakožto jednu z hlavních spojnic mezi potřebami obcí, vlastníků a výkonných zemědělců.
Za klíčové považuje ministr odstranění historických nerovností, nastolení stejných konkurenčních podmínek pro zemědělce starých členských zemí EU, provedení kompletní revize všech informačních povinností a podstatné snížení byrokratické zátěže podnikatelů v zemědělství.
„Tyto všechny kroky mají jednoho společného jmenovatele,- pozitivní dopad na venkov. Postupná industrializace zemědělství jako neblahé dědictví socializace vesnic totiž odebírá venkovu jeho charakter a tím velkou část identity. Přitom v obcích do 2000 obyvatel žije v ČR téměř čtvrtina populace. Proto se snažíme v politice a podporách vytvářených na ministerstvu zemědělství postupně zohledňovat jejich přínos do reálného života na venkově. Pokud podceníme tuto snahu, bude se nám venkov stále více degradovat na pouhou ubytovnu obyvatel dojíždějících do měst za prací,“ upozornil ministr Gandalovič.
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021