Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek ČR je nejvíc z celé EU postižena výskytem bakterií salmonela a kampylobakter  do kategorie

Mikrobiální rizika > Mikrobiální rizika> Rizikové faktory - Archiv> Rizikové faktory - Archiv
Rizikové faktory - Archiv > Rizikové faktory - Archiv> Potravinářství - Archiv

ČR je nejvíc z celé EU postižena výskytem bakterií salmonela a kampylobakter 

Vydáno: 21.1.2009
Tisk článku
Autor: Mgr. Světluše Bodoková
Závěry studie, kterou 20. ledna v Bruselu představily  Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).
Česká republika je v rámci Evropské unie zemí nejhůře postiženou výskytem nebezpečných potravinářských mikrobů kampylobakter a salmonela.
 
Podle výzkumu, který se zabýval výskytem infekčních onemocnění přenosných ze zvířat na člověka v EU v roce 2007,  jsou choroby způsobené bakterií rodu kampylobakter v Unii na vzestupu. Naopak počet pacientů trpících salmonelózou v EU klesá.
 
Kampylobakter, který podobně jako bakterie rodu salmonela způsobuje střevní infekce, se nejčastěji vyskytuje v syrovém mase, v drůbeži, v nepasterovaném mléce a ve vodě.
 
V roce 2007 onemocnělo kvůli nákaze kampylobakterem v evropské sedmadvacítce celkem přes 200 000 lidí, což je 14% nárůst oproti roku 2006. V Česku to bylo 24 000 nakažených, v přepočtu tedy o 234 případů na 100 000 obyvatel, což je nevyšší výskyt ze všech členských států EU.
 
Po Česku ohrožuje kampylobakter nejvíce Německo, které však ve srovnání s ČR vychází ze statistik o poznání lépe: v roce 2007 zaznamenalo 80 případů na 100 000 obyvatel. Naopak nejlépe je na tom Lotyšsko, kde nebyl nahlášen ani jeden případ onemocnění.
 
Andrea Ammonová z ECDC konstatovala, že je těžké říci, proč je na tom Česko o tolik hůř než ostatní státy, souvisí to prý s mnoha faktory, které se stále ještě zkoumají.
 
ČR je na tom nejhůře  co se týče výskytu salmonelózy, která se projevuje průjmy, horečkou, zvracením a bolestmi hlavy. Původcem salmonelózy, kterou před dvěma lety onemocnělo v Unii celkem přes 151 000 lidí, mohou být např. zkažené nebo syrové potraviny.
 
V roce 2007 touto infekcí onemocnělo přes 17 000 lidí, což činí v přepočtu přes 170 nemocných na 100 000 obyvatel. O trochu lépe jsou na tom Slováci, kterých v průměru na 100 000 obyvatel onemocnělo 155. Nízký výskyt mají Francie, Řecko, Portugalsko a Rumunsko.
 
Doporučení, jak se vyhnout salmonelóze
-          Nejčastějším zdrojem nákazy jsou maso, ryby, drůbež a vejce. Proto je nutné tyto potraviny řádně upravit tepelně. Salmonely ničí teplota nad 75 °C po dobu minimálně 15 minut. Proto se doporučuje zachovat var alespoň 20 minut, aby teplo proniklo dovnitř pokrmu.
-          Salmonely nesnášejí kyselé prostředí, a takže když se např. do majonézy k vajíčkům přidá ocet, je riziko téměř nulové.
-          Vysoce riziková jsou kuřata a hamburgery připravené na rotujícím grilu, kde na ně kape šťáva ze syrových kusů. Zničení salmonel nezaručí ani ohřev v mikrovlnné troubě.
-          Riziková může být i zelenina, proto se při nákupu vyplatí vybírat potraviny čerstvé a je žádoucí sledovat datum použitelnosti.
-          U masa je varující našedlá barva. Dalším vodítkem pro čerstvost může být malá „finta“: když se po zatlačení lžičkou důlek ihned nevyrovná, takové maso nekonzumovat. Chybou je také kupovat uzeniny našedlé a nazelenalé a dále ovoce s hnilobnými skvrnami.
-          Při vaření je nutné dodržovat základní hygienické pravidlo - neustále si mýt ruce, zejména při přechodu od práce se syrovým masem k práci s masem uvařeným, od čištění syrové zeleniny k porcování knedlíků a podobně.
 
Zdroj: EU
Poznámka: Reakci Hlavního hygienika ČR Michaela Víta na tuto studii si můžete přečíst na adrese
http://www.novinky.cz/clanek/159307-cr-na-tom-se-salmonelou-neni-tak-spatne-jak-tvrdi-eu-namitaji-hygienici.html
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021