Bezpečnost potravin

Cyklosporóza/cyklosporiáza u cestovatelů vracejících se z Mexika

Vydáno: 25. 7. 2017
Autor: SZÚ

Informace SZÚ o průjmovém onemocnění způsobeném střevním parazitem kokcidií Cyklospora cayetanensis.

V roce 2017 byly ve Velké Británii, Belgii, Francii, v Kanadě a v USA zaznamenány případy průjmových onemocnění u cestovatelů vracejících se z Mexika, zejména z oblastí Cancun a Riviera Maya.

Onemocnění vyvolává střevní parazit, kokcidie Cyklospora cayetanensis. Infekce je endemická v oblastech Střední a Jižní Ameriky, v Asii a v některých oblastech Afriky, například Tanzánie. K přenosu dochází nejčastěji fekálně orální způsobem prostřednictvím konzumace kontaminované vody a potravin, případně koupáním v kontaminované vodě.

Inkubační doba je 2 – 14 dní. Onemocnění se projevuje vodnatým průjmem bez příměsi krve a bez horečky, nevolností, zvracením, bolestmi břicha, ztrátou chuti k jídlu, případně střídáním průjmu a zácpy. Průjem může trvat i měsíc.

Osoby s těmito projevy, které se vracejí z Mexika a dalších oblastí s výskytem onemocnění, by měly navštívit svého ošetřujícího lékaře a informovat ho o možnosti infekce.

Poskytovatelé zdravotní péče by měli zvážit diagnózu cyklosporózy u pacientů se specifickou cestovní anamnézou a vodnatým průjmem. K určení tohoto parazita existují specifické testy. Terapie spočívá v rehydrataci a cílené terapii antibiotiky.

Cyklospóry jsou odolné vůči chlórování i vůči ionizaci vody.

Osobám, které cestují do endemických oblastí, se proto doporučuje:

  • dodržovat správné hygienické zásady, i když pobývají v resortech „all inclusive“
  • pokud je to možné, vyhýbat se „bufetovému“ typu stravování a konzumovat pouze právě připravené teplé pokrmy
  • pít balenou nebo převařenou vodu nebo vodu filtrovanou s patřičným filtrem pro pitnou vodu
  • nedávat si led do nápojů, nepít vodu z kohoutku a nepoužívat ji na čištění zubů
  • pít nápoje typu čaj a káva, které jsou připravené z vařící vody a jsou servírované horké.

 

Poznámka: Onemocnění je podle MKN-10 zařazeno pod diagnózou A07.8, kam patří „Jiné určené protozoární střevní nemoci“. Od roku 2001 do roku 2016 bylo v ČR do EPIDATu nahlášeno pod touto diagnózou 151 případů onemocnění, ani v jednom případě se nejednalo o agens Cyclospora cayetanensis.

Zdroj: ECDC 21.7.2017

https://ecdc.europa.eu/en/publications-data/rapid-risk-assessment-cyclospora-infections-european-travellers-returning-mexico

Zdroj: SZÚ

Foto: Shutterstock