Bezpečnost potravin

d-Test hodnotil majonézy na českém trhu

Vydáno: 6. 12. 2012
Autor: Ing. Irena Suková

Dnešní majonézy obsahují velmi nízký podíl základních tradičních složek, tzn. žloutků a oleje, byť většinou v souladu s legislativou. Požadovaný obsah žloutků nesplnily 3 výrobky ze 17 testovaných.

Na rozdíl od dřívějších majonéz, jejichž podstatou byly žloutky a olej, dnešní majonézy obsahují velmi málo těchto základních složek. Norma z r. 1959 požadovala nejméně 8 žloutků na kg výrobku (16 %), podle dnešních požadavků stačí 1 žloutek/kg (2 %). Ani tomu však 3 ze 17 testovaných majonéz nevyhověly (Poličanka – Agricol, Euro Shopeer – Albert, Majonéza light – Albert). Některé majonézy sice tento nízký stanovený limit splňovaly, ale nesplňovaly vyšší podíl žloutků, který samy deklarovaly.

Dříve byl požadovaný obsah tuku 78 %, dnes platí tolerance 10 až 85 %. Téměř všechny majonézy obsahovaly řepkový olej, což je z výživového hlediska  vhodné.

Bezpečnost majonézy je dnes zajištěna požadavkem, že majonézu lze vyrábět jen z pasterovaných vajec. Vzhledem k tomuto požadavku, vzhledem k požadavku na dlouhodobou trvanlivost a vzhledem k nutnosti vyrobit stabilní emulzi i bez dostatečného množství žloutků a příp. oleje, musí být použito mnoho aditiv jako emulgátory, plnidla a stabilizátory (rostlinné gumy a škroby), okyselovadla, antioxidanty a konzervanty. Zvlášť potřebné jsou přídatné látky při výrobě majonéz „light. Použitá „éčka“ jsou však v souladu s legislativou,.

Senzoricky nejlépe vyhověla majonéza Mikado (Lidl), z hlediska obsahu vaječných žloutků byla nejlepší „pětižloutková“ majonéza Tesco (Záruba M+K). Senzoricky nejméně vydařená byla majonéza Spak. Ukázalo se však, že i „šizená“ majonéza může být chutná – viz Poličanka.

d-Test, 2012, č. 12, s. 16-21