Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Dokončení posuzování funkčních zdravotních tvrzení do kategorie

Značení potravin - Archiv > Značení potravin - Archiv> Potravinářství - Archiv
Aktuality KM EFSA > Aktuality KM EFSA
Aktuality > Aktuality

Dokončení posuzování funkčních zdravotních tvrzení

Vydáno: 8.8.2011
Tisk článku
Autor: MZe
Zpráva EFSA ze dne 28. 7. 2011.

Zveřejnění závěrečné série 35 stanovisek je završením více než tříleté práce vědců z Panelu pro dietetické výrobky, výživu a alergie Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (Panel NDA EFSA). Od roku 2008 posoudil Panel NDA 2.758 funkčních zdravotních tvrzení1 souvisejících s potravinami (mimo tvrzení týkající se botanikálií).

EFSA svým prověřováním vědeckých důkazů napomohl Evropské komisi (EK) a členským státům Evropské unie při vytváření seznamu schválených tvrzení. Tato schválená tvrzení umožní evropským spotřebitelům provádět informovaná rozhodnutí o jejich stravě.

Ze 4637 tvrzení zaslaných EFSA v době od července 2008 do března 2010 požádala EK o posouzení 2758 tvrzení - do června 2011. 331 tvrzení bylo staženo a 1548 tvrzení k "botanikáliím" bylo EK zařazeno do zatím nevyřízených - až do pozdějšího posouzení, jak v těchto případech postupovat.

Výsledky posouzení byly příznivé tehdy, když byly předloženy dostatečné důkazy na podporu tvrzení, což byl případ zhruba každého pátého tvrzení. Tvrzení se nejčastěji týkala: vitamínů a minerálních látek; specifických druhů vlákniny spojených s vlivem na obsah cukru v krvi, cholesterolu v krvi a hmotnost; živých jogurtových kultur a trávení laktózy; antioxidačních účinků polyfenolů v olivovém oleji; ořechů a zlepšení funkce cév; náhrad jídla a regulace hmotnosti; mastných kyselin a srdeční činnosti; role řady náhradních sladidel (jako xylitol a sorbitol) při mineralizaci zubů nebo při snižování zvýšené hladiny glukózy v krvi po jídle; energetických nápojů/kreatinu a sportovního výkonu.

Experti vydali odmítavá stanoviska v případech, kdy poskytnuté informace neodpovídaly uváděnému vztahu mezi potravinou a konstatovaným účinkem. Příklady konkrétních důvodů: nedostatek informací k identifikaci látek, na kterých je tvrzení založeno (například tvrzení o "probiotikách", nebo o "vláknině", bez určení konkrétní vlákniny); nedostatek důkazů, že proklamovaný účinek je opravdu přínosem pro udržení nebo zlepšení funkcí organismu (např. potraviny s "antioxidačními vlastnostmi" a tvrzení o renálním vylučování vody); nedostatek přesnosti u zdravotních tvrzení (například u tvrzení týkajícího se pojmů jako "energie" a "vitalita" nebo tvrzení o zdraví žen nebo o mentální energii); nedostatek studií seriózně dokumentujících míru zdravotního přínosu; tvrzení referující o kategoriích potravin uvedených příliš obecně, než aby mohla být spojena s konkrétními účinky (jako jsou „ovoce a zelenina“ nebo „mléčné výrobky“).

Panel NDA bude pokračovat v posuzování zdravotních tvrzení předložených individuálními žadateli, která se týkají vlivu na vývoj a zdraví dětí. Po setkání se zainteresovanými organizacemi v loňském roce dokončil EFSA vodítka pro posuzování zdravotních tvrzení souvisejících s funkcí střev a imunity. Úřad také zahájil on-line konzultace k vodítkům týkajícím se zdravotních tvrzení o zdraví kostí, kloubů a ústní dutiny; oxidativním poškození a kardiovaskulárním zdraví; sytosti, vlivu na kontrolu hmotnosti a koncentraci glukózy v krvi.

Více informací můžete najít na webových stránkách Evropského úřadu pro bezpečnost potravin.
http://www.efsa.europa.eu/en/press/news/110728.htm


Zdroj: EFSA

1  „Funkční tvrzení“ jsou zdravotní tvrzení definovaná čl. 13. odst. 1 Nařízení EP a Rady č. 1924/2006 o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin a týkají se: významu živiny nebo jiné látky pro růst a vývoj organismu a jeho fyziologické funkce nebo psychologické a behaviorální funkce, nebo snižování nebo kontrolu hmotnosti nebo snížení pocitu hladu či zvýšení pocitu sytosti anebo na snížení množství energie obsažené ve stravě.


 

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021