Je známým faktem, že voda představuje největší podíl na celkové hmotnosti našeho těla. V dospělosti činí 55–60 % naší tělesné hmotnosti a s postupujícím věkem přirozeně ubývá. Možná vás ale překvapí, že novorozená miminka mají celkové zastoupení vody v těle ještě vyšší – až 85%. U kojenců a batolat je podíl 75–80 %. V poměru ke své hmotnosti potřebují děti denně přijímat mnohem více tekutin. Zatímco dospělému člověku stačí přijmout každý den tekutiny v množství představujícím přibližně 3 až 4 % tělesné hmotnosti, u nejmenších dětí je to 10 až 15 %.
Naše povídání o zahánění žízně proto začneme právě u dětí. Na to, kolik a jakých tekutin by měly děti zejména v letních dnech vypít, jsme se zeptali dětských lékařů.
Anketa mezi praktickými lékaři pro děti a dorost
Jaký je podle vás nejvhodnější letní nápoj pro děti a proč?
MUDr. Alena Šebková, Plzeň: Obecně doporučujeme u dětí, a nejen u nich, pít vodu. Ne bublinky, ne sladké. Pokud děti potřebují nějakou chuť, je možné použít ovocné neslazené čaje.
MUDr. Pavla Hromádková, Liberec: Jednoznačně neperlivá voda pokojové teploty. Pak to závisí na věku: do šesti měsíců potřebují děti tekutiny kromě mléka jen výjimečně v horkých dnech a k tomu pár doušků kojenecké vody. Od šesti do 12 měsíců věku je to neperlivá voda, eventuálně kojenecké ovocné nebo bylinkové čaje. Batolata mohou pít případně i vodu ochucenou přírodní ovocnou šťávou. Školní děti převážně neperlivou čistou vodu, pro ochucení se do ní může přidat nějaké ovoce, například jablko, nebo máta; minerálky pro školní děti maximálně hrnek denně. V letních měsících na ochlazení je ideální vlažný zelený čaj, mátový čaj nebo třeba voda s okurkou. Studené ani perlivé nápoje nejsou v tomto období pro děti vhodné.
MUDr. Zdeněk Zíma, Litoměřice: Volba vhodného nápoje záleží především na věku. Označit nejvhodnější nápoj je obtížné, ale v současné situaci rostoucího počtu obézních dětí v naší populaci je asi nejlépe doporučit čerstvou pitnou vodu, případně ochucenou citrónem. Stejně velký význam jako volba vhodného nápoje má také dostatečný příjem tekutin a pitný režim dítěte.
Jaký nápoj pro děti naopak vhodný není a z jakého důvodu?
MUDr. Alena Šebková: Už od kojence se snažíme neučit děti na sladké pití. Samozřejmě by děti neměly pít alkoholové nápoje, a to ani ty „dobré, ochucené, nízkoalkoholové“.
MUDr. Pavla Hromádková: Kvůli vysokému obsahu cukru jsou nevhodné veškeré slazené limonády i kofeinové a energetické nápoje.
MUDr. Zdeněk Zíma: Rozhodně nejsou vhodné sladké nápoje s vysokým obsahem energie, energetické nápoje a především alkoholické nápoje. V letním období se častěji setkáváme s experimentováním dětí nejen s alkoholickými nápoji, ale také s energetickými nápoji, případně jejich kombinacemi. Kombinace horkého letního klimatu a nepříznivého působení těchto látek na dětský organismus společně se zvýšenou zátěží může mít fatální následky.
Pokračování článku ZDE
Zdroj: dTest