Bezpečnost potravin

EFSA hodnotí možnosti regulace norovirů u ústřic

Vydáno: 19. 1. 2012
Autor: MZe

Stanovisko EFSA ze dne 17. 1. 2012.

Vědecký panel Evropského úřadu pro bezpečnost potravin pro biologická nebezpečí (EFSA BIOHAZ) dospěl ve svém hodnocení rizik zveřejněném 17. ledna 2012 k závěru, že nejúčinnějšími opatřeními na ochranu spotřebitele před expozicí noroviry z ústřic je produkce ústřic v oblastech, které nejsou fekálně znečištěné, nebo zabránění kontaminace oblastí pro produkci měkkýšů.

V současnosti používané metody k odstraňování norovirů z měkkýšů nejsou účinnými prostředky ke snižování kontaminace. Panel doporučuje vytvořit přijatelné limity pro přítomnost noroviru v ústřicích, které jsou sbírány a uváděny na trh v Evropské unii.

Noroviry jsou předními původci akutní gastroenteritidy v Evropě způsobující průjmy a zvracení. Norovirus se šíří fekálně znečištěnou vodou nebo potravinami, případně osobním kontaktem či kontaktem s kontaminovanými plochami. Dvou-skořápkoví měkkýši, jako jsou ústřice či hřebenatky, jsou dobře zdokumentovaným zdrojem infekcí, neboť mohou noroviry kumulovat a koncentrovat. Ústřice kontaminované noroviry představují zvláštní riziko pro zdraví člověka, protože se často konzumují syrové.

EFSA ve svém stanovisku posoudil rRT-PCR metodu pro detekci a kvantifikaci norovirů u ústřic, která je již aplikovaná u jiných korýšů a měkkýšů. Panel BIOHAZ se domnívá, že metoda PCR je pro detekci a kvantifikaci norovirů u ústřic vhodná – za předpokladu příslušných opatření k zajištění kvality provádění.

Noroviry jsou po bakteriích rodu Salmonela druhou nejvýznamnější příčinou epidemií vyvolaných potravinami. V roce 2009 bylo noroviry v EU vyvoláno 19 % epidemií, tzn. přes tisíc epidemií, které postihly přes 8 700 lidí. Přitom počet epidemií rok od roku stoupá a nákaza je snadno přenosná. Efektivní opatření proti šíření norovirů je vhodnější variantou, než snaha o jejich inaktivaci v již kontaminovaných potravinách.

Podrobné informace a stanovisko můžete najít na webových stránkách Otevírá se do nového okna. Evropského úřadu pro bezpečnost potravin.

Zdroj: EFSA