Bezpečnost potravin

EFSA vydal stanovisko k trans-mastným kyselinám

Vydáno: 26. 9. 2004
Autor:

Vědecký panel pro dietetické produkty, výživu a alergie Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA –NDA) vydal stanovisko k TMK, se kterým seznámil veřejnost dne 1. září 2004 na tiskové konferenci.

Dne 1. září 2004 se konala v Bruselu tisková konference, na které Evropský úřad pro bezpečnost potravin – Vědecký panel pro dietetické produkty, výživu a alergie (EFSA –NDA) zveřejnil své stanovisko k trans-mastným kyselinám (TMK). Tiskové konference se zúčastnilo asi 20 osob, z nichž většina byli zástupci z různých sektorů potravinářského průmyslu a z národních kontrolních úřadů. Novináři zastupovali tyto agentury: Agra-Industrie (Francie), Reuters, ANSA (Italská tisková agentura), EFE (Španělská tisková agentura), Bloomberg, Associated Press, Europolitique.

 

Profesor Flynn (předseda vědeckého panelu NDA) v úvodu upozornil na různé mechanismy tvorby TMK: vznikají přirozeně v některých výrobcích živočišného původu, dále částečnou hydrogenací rostlinných olejů a tepelnou úpravou nebo smažením za extrémních teplot.

Vědecký panel se zaměřoval na dietetický příjem TMK a na vliv tohoto příjmu na zdraví.

Pokud jde o příjem, došel panel k závěru, že existují rozdíly mezi jednotlivými evropskými zeměmi (nejnižší hodnoty byly nalezeny v zemích kolem Středozemního moře). Průměrný denní příjem, který se zjišťoval ve studii Transfair v letech 1995–1996, se pohybuje v rozmezí od 0,5 do 2 %. Profesor Flynn zdůraznil, že “reformulací” určitých výrobků, především margarinů, došlo v posledních několika letech k významnému snížení obsahu TMK ve výrobcích.

Pokud jde o zdravotní účinek došel panel k názoru, že při stejném příjmu mají TMK větší vliv na zdravotní stav srdce než nasycené tuky (zvyšují se hladiny “špatného”cholesterolu). TMK rovněž snižují hladinu “dobrého” cholesterolu v krvi, nekonzumují se však ve stejném množství jako nasycené mastné kyseliny. Příjem TMK je asi 10krát nižší než příjem nasycených mastných kyselin (10.5–18 %). Panel došel k závěru, že nebyl nalezen žádný důkaz o vlivu TMK na krevní tlak, ostatní nemoci srdce, rakovinu, diabetes nebo alergie.

Panel rovněž konstatoval, že není možné říci, zda účinek TMK přirozeně přítomných v některých potravinách se liší od účinku TMK vznikajících v potravinách při jejich výrobě (průmyslovém procesu). Na závěr bylo uvedeno, že neexistuje analytická metoda, která by umožnila rozlišit TMK přirozeně přítomné v potravinách a TMK vzniklé průmyslovou výrobou potravin.

Hlavním sdělením EFSA bylo, že TMK zůstávají nadále rizikem, avšak ne v kontextu hladin jejich denního příjmu. Toto množství se v průběhu několika let díky “reformulaci” řady výrobků snížilo. Z řad přítomných bylo následně položeno několik dotazů, na které představitelé EFSA nedokázali vždy konkrétně odpovědět.

 

Reakce EFSA na dotazy novinářů a zástupců národních úřadů pro bezpečnost potravin a souhrn ze zprávy EFSA hodnotící TMK je k dispozici registrovaným uživatelům v Potravinářských aktualitách.