Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek EFSA zkoumá schmallenberský virus do kategorie

Aktuality KM EFSA > Aktuality KM EFSA
Aktuality > Aktuality

EFSA zkoumá schmallenberský virus

Vydáno: 15.2.2012
Tisk článku
Autor: Ing. Irena Suková
Evropská komise si vyžádala od úřadu EFSA posouzení možného šíření viru, který se nově objevil v Evropě. Zpráva, na níž bude EFSA spolupracovat s členskými státy, má být hotova do června 2012.
Evropská komise si vyžádala u úřadu EFSA zprávu o schmallenberském viru, s termínem do června 2012. Virus, který je označován podle německého města Schmallenberg, v němž byl v 2. polovině r. 2011 zjištěn, se dříve vyskytoval v Asii, Austrálii, Africe a na Středním Východě. Úřad EFSA zpracovává analýzu, jaká je pravděpodobnost rozšíření tzv. schmallenberského viru v příštích měsících. Postup zpracování byl diskutován na jednání Stálého výboru pro potraviny 7. února 2012. Cílem je pomoci Evropské komisi a členským státům vyrovnat se s budoucí situací. Údajů o výskytu a působení z hlediska wellfare a zdraví zvířat je málo, je třeba zajistit monitoring v členských státech. Zpráva bude vycházet z poznatků o podobných virových onemocněních.
Rozšíření tohoto viru může mít vážné důsledky pro export evropského masa a dobytka. Ruská veterinární služba Rosselkhoznadzor již na svém webu oznámila omezení dovozu ovcí a skopového masa nejen z Francie a UK, ale i z Německa, Nizozemí a Belgie. Zákaz byl posléze rozšířen i na hovězí maso a dobytek a na genetický materiál. Pro EU to znamená značný obchodní problém, protože Rusko bylo druhým největším odběratelem hovězího z EU. Během prvních 11 měsíců roku 2011 bylo z EU do Ruska dodáno 128,498 t, což je o 5 % více než v předcházejícím roce (tvořilo to pětinu exportu EU).
Schmallenberský virus je patrně sérotypem viru Simbu ze  skupiny orthobunyavirů, (jehož součástí je Akabane-virus), které jsou přenášeny bodavým hmyzem. V druhé polovině r. 2011 a začátkem r. 2012 byl zjištěn u ovcí, koz a skotu v Belgii, Francii, Německu, Nizozemí a Velké Británii.
I když přenos onemocnění mezi zvířaty je nepravděpodobný, nelze jej podle dosavadních znalostí ani vyloučit. U březích zvířat dochází k infekci v nejcitlivějším období (Akabane-virus infikuje ovce mezi 28 a 36 dnem březosti, u skotu je to mezi 75 a 110 dnem) a způsobuje potraty a různé defekty a úmrtí mláďat.
Očekává se, že vývoj/šíření u tohoto viru bude podobný jako u katarální horečky (bluetongue). Zatím nejsou informace o možném průběhu imunizace zvířat. EFSA bude údaje získávat ve spolupráci s členskými státy, poskytne technické specifikace pro sběr dat.
Podle předběžného vyjádření Evropského centra pro prevenci a regulaci chorob (ECDC) nejsou žádné náznaky, že by tento virus škodil zdraví lidí. Geneticky příbuzné viry na lidské zdraví nepůsobí. EFSA bude tento problém zkoumat ve spolupráci s ECDC.

EFSA:
"Schmallenberg" virus: likely epidemiological scenarios and data needs
EU Food Law, 2012, č. 518, s. 14-15

Související informace:
„Schmallenberský“ virus
Nový „schmallenbergský virus“ ve stádech mléčného skotu
Ohlašovací povinnost u schmallenberského viru
O „tajemném“ schmallenbergském viru (SVS 9. 1. 2012)
AZ-slovník: Schmallenberský virus
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021