Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek EHEC – Důkazy směřující k německému biopodniku přibývají do kategorie

Mikrobiální rizika > Mikrobiální rizika> Rizikové faktory - Archiv> Rizikové faktory - Archiv
Aktuality > Aktuality
AKTUÁLNĚ: Onemocnění způsobované bakterií E. coli > Zdroje ICBP - Archiv> Zdroje ICBP - Archiv> AKTUÁLNĚ: Onemocnění způsobované bakterií E. coli

EHEC – Důkazy směřující k německému biopodniku přibývají

Vydáno: 9.6.2011
Tisk článku
Autor: Mgr. Dana Koubová
Podle dolnosaského ministra zemědělství Gerda Lindemanna onemocněli krvácivým průjmem tři zaměstnanci podniku na výrobu zeleninových výhonků. Testování odebraných vzorků stále probíhá.

Hannover/Gosla/Luxemburg – Podle dolnosaského ministra zemědělství Gerda Lindemanna onemocněli krvácivým průjmem tři zaměstnanci podniku na výrobu zeleninových výhonků.

Důkazy směřující k uzavřenému podniku v dolnosaském Bienenbüttelu jako možnému zdroji epidemie EHEC podle ministra G. Lindemanna přibývají. Třetí zaměstnankyně tohoto podniku se pravděpodobně nakazila EHEC v květnu. „To je uvedeno v záznamu, který byl společně vypracován Zemským úřadem pro ochranu spotřebitele (LAVES) a Zemským zdravotnickým úřadem“, sdělil v úterý Lindemann na klauzurním zasedání CDU v Goslaru tiskové agentuře dpa.

Dosud se vědělo pouze o jedné pracovnici podniku, která onemocněla krvácivým průjmem. Tím však trpěla i druhá pracovnice tohoto podniku. Jak ministr dále uvedl, také dva případy infekce EHEC v Cuxhavenu vykazovaly spojitost s podezřelým biopodnikem. Jedná se o osoby, které konzumovaly produkty z Bienenbüttelu. Okres Cuxhaven je s více než 60 osobami infikovanými EHEC centrem epidemie v Dolním Sasku.

Průzkumy v Dolním Sasku dosud bez výsledku

Výsledky testování vzorků z podniku v Bienenbüttelu nebyly ještě do včerejšího dne předloženy. Jak dolnosaské ministerstvo zemědělství oznámilo, bylo do včerejška do LAVES zasláno celkem 702 vzorků, z nichž u 415 byl potvrzen negativní výsledek. 158 vzorků je zpracováváno a 129 musí být ještě prozkoumáno.

V souvislosti s kontrolou podniku v Bienenbüttelu prováděnou okresem, LAVES, Spolkovým úřadem pro hodnocení rizik (BfR) a Ústavem Roberta Kocha (RKI) je plánován další rozsáhlý odběr vzorků (až 500 vzorků). Zpracování se uskuteční převážně v BfR v Berlíně. V Dolním Sasku probíhá další klíčová akce, která zahrnuje kontrolu společného stravování. Kompetentní okresní úřady kontrolují zařízení, která provozují průmyslovou výrobu pokrmů, a jejich dodavatele potravin rostlinného původu. Program probíhal do neděle, testování dodaných vzorků ještě nebylo ukončeno.

Pěstitelé dostanou milionové odškodné

Evropští pěstitelé mohou počítat vzhledem ke krizi v důsledku EHEC s odškodněními ve výši minimálně 150 milionů EUR. Tato suma se však pravděpodobně ještě zvýší. Ministři zemědělství zemí EU se v úterý v zásadě shodli na peněžní kompenzaci ztrát obratu pro pěstitele zeleniny. „Řada členských států však požadovala zvýšení této sumy“, řekl evropský komisař pro zemědělství Dacian Ciolos po mimořádném setkání.

Ciolos předložil ve středu nové údaje

Ciolos přislíbil, že ve středu předloží nové údaje o možném zvýšení odškodného. Podle jeho slov bude mimořádná pomoc plně financována z evropských peněz. Zároveň však varoval před přemrštěnými požadavky.

Evropský svaz pěstitelů vyčíslil ztráty vzniklé zemědělcům týdně na 200 mil. EUR ve Španělsku, 100 mil. EUR v Itálii, 50 mil. EUR v Nizozemsku a po 30 mil. EUR v Německu a Francii.

http://www.agrarheute.com/ehec-sprossen-hof

http://www.agrarheute.com/ehec-entschaedigung-07-06-11

http://www.topagrar.com/news/Home-top-News-EHEC-Entschaedigungen-Bruessel-muss-aufstocken-345561.html


Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021