Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek EP vyzval k zákazu klonování zvířat pro potravinářské účely do kategorie

Vlivy na zdraví - Archiv > Vlivy na zdraví - Archiv> Potravinářství - Archiv
GMO > Vlivy na zdraví - Archiv> GMO> Vlivy na zdraví - Archiv
Geneticky modifikované organismy (GMO) - Archiv > Geneticky modifikované organismy (GMO) - Archiv> Zemědělství - Archiv

EP vyzval k zákazu klonování zvířat pro potravinářské účely

Vydáno: 4.9.2008
Tisk článku
Autor: Mgr. Světluše Bodoková
Výrobky z klonovaných zvířat se v současnosti nikde na světě neprodávají, podle odborníků by se ale na trhu mohly objevit do dvou let, obávají se europoslanci.
Evropský parlament vyzval Evropskou komisi k zákazu klonování pro potravinářské účely. Důvodem výzvy jsou zejména údajná zdravotní rizika využívání klonovaných zvířat v potravinářském průmyslu. Výrobky z klonovaných zvířat se sice v současnosti nikde na světě neprodávají, podle odborníků by se ale na trhu mohly objevit do roku 2010, uvedli europoslanci.
Podle nich by klonování výrazně snížilo genetickou různost populací hospodářských zvířat. Vzrostla by prý pravděpodobnost, že celá stáda zdecimují nemoci. Europoslanci v této souvislosti připomněli evropskou směrnici, podle které zemědělci nesmí zvířatům při chovu způsobit utrpení nebo poškození. "Nejde jen o otázku bezpečných potravin, ale i o otázku zdraví zvířat a důvěry spotřebitelů," uvedl evropský poslanec Nick Parish.
Proti výzvě k zákazu klonování zvířat pro potravinářské účely hlasovali europoslanci ODS. Případný zákaz by podle nich byl útokem na svobodu vědeckého bádání a vedl by k dalšímu odchodu vědců do USA a jiných států světa. "Zákaz obchodování s těmito výrobky potom povede k dalším obchodním sporům v rámci WTO (Světové obchodní organizace)," sdělil  mluvčí klubu ODS v EP Hynek Fajmon.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) před časem uvedl, že pro posouzení dopadů klonování na zdraví zvířat i na bezpečnost potravin zatím nemá dostatek informací, bude je proto muset dále studovat. "Je zřejmé, že závažné zdravotní problémy se mohou častěji a v závažnější formě vyskytovat u klonovaných zvířat než u zvířat z konvenčního chovu," uvedla nicméně červencová zpráva EFSA.
Američtí vědci soudí, že maso klonovaných zvířat je pro člověka bezpečné a je možné ho jíst. Určité ohrožení zdraví člověka však může podle nich znamenat maso geneticky modifikovaných zvířat. Americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) již povolil prodej masných výrobků z klonovaného hovězího, vepřového a kozího masa, protože dospěl k názoru, že jeho konzumace nepředstavuje žádné riziko pro člověka. V USA je nyní kolem 500 klonovaných hospodářských zvířat, většinou vepřů.
Vedle klonování zvířat pro potravinářské účely se Evropský parlament mimo jiné vyslovil i pro zákaz chovu klonovaných zvířat nebo jejich potomků. Europoslanci jsou také pro zákaz přístupu na trh masným a mléčným výrobkům pocházejícím z klonovaných zvířat nebo jejich potomků, dovozu klonovaných zvířat či dovozu masných a mléčných výrobků pocházejících z klonovaných zvířat nebo jejich potomků.
Evropská komise chce letos na podzim provést mezi obyvateli EU průzkum veřejného mínění, aby zjistila jejich názory na téma klonování.
Zdroj: www.ekolist.cz, 3. 9. 08
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021