Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Evropany zajímá, co mají na talíři do kategorie

GMO > Vlivy na zdraví - Archiv> GMO> Vlivy na zdraví - Archiv

Evropany zajímá, co mají na talíři

Vydáno: 9.2.2007
Tisk článku
Petice milionu občanů EU.

Zástupci Greenpeace předali 5. února evropskému komisaři pro zdravotnictví a ochranu spotřebitele Markosi Kyprianou petici s podpisy 1 milionu občanů EU.

 

Petice požaduje povinné značení mléka, masa, vajec a dalších živočišných výrobků ze zvířat krmených geneticky modifikovanými organismy (GMO). 1) Akce před sídlem Komise v Berlaymont se zúčastnili i aktivisté české pobočky Greenpeace, kteří spolu s dalšími rozvinuli 500 metrů dlouhého hada s podpisy.

 

Greenpeace shromáždilo od května 2005 do prosince 2006 podpisy z 21 členských států EU včetně České republiky. Od Irska po Polsko, od Finska až po Řecko, všude lidé trvají na svém právu vědět, zda potraviny byly vyrobeny s použitím GMO. Právo na informace je základním právem občanů Evropské unie. Účast veřejnosti na zákonodárném procesu byla také základním kamenem návrhu evropské ústavy, který se německé předsednictví pokouší oživit. Zaručuje občanské společnosti právo iniciovat vznik unijní legislativy.2)

 

Text petice za povinné označování GMO živočišných produktů zní: „Žádám Evropskou komisi, aby respektovala mé právo být informován/a, změnila současnou legislativu ohledně označování GMO a zavedla povinné značení výrobků ze zvířat krmených GMO.“ Pouze důsledné označování výrobků může spotřebitelům zaručit skutečnou svobodu výběru.

 

Od vstupu České republiky do EU 1. května 2004 i nás zavazuje nová legislativa týkající se povinného označování GM potravin a krmiv. Musí být označeny všechny výrobky, které obsahují více než 0,9 % GMO nebo jsou vyrobeny ze složek obsahujících více než 0,9 % GMO. V legislativě se však vyskytly mezery. Právě výrobky ze zvířat, která jsou krmena GM krmivem, označeny být nemusí. Uvážíme-li ale, že většina z celkového množství GM sóji, kukuřice či řepky dováženého do EU (90 %) je využita jako krmivo pro prasata, skot a drůbež, jde o opravdu závažný problém. Jedná se o množství asi 20 milionů tun GMO, které vstupuje každoročně do potravinového řetězce, aniž by o tom měli spotřebitelé tušení.

 

„Tato petice žádá EU, aby zabránila servírování GMO na naše talíře zadními vrátky - díky mezeře v zákoně,“ řekla Magdalena Klimovičová, konzultantka Greenpeace v oblasti GMO. „Během dnešního setkání budeme po komisaři Kyprianou požadovat, aby zajistil občanům právo svobodně si vybrat, zda budou jíst potraviny ze zvířat krmených GMO.“ Podle stávajícího zákona nemají spotřebitelé jinou možnost, než jíst potraviny vyrobené za použití GMO. „Odstranění GMO z evropského potravinového řetězce pomůže chránit životní prostředí před nekontrolovaným uvolňováním GM plodin, které ohrožuje zdraví a biodiverzitu,“ upřesnila Klimovičová. 3)

 

Poznámky:

1)      Informace o české verzi petice naleznete na adrese http://www.greenpeace.cz/gmo/index.shtml?x=450032.

2)      Na adrese http://www.nogmo.cz/archiv/pruvodce1.pdf si můžete stáhnout Průvodce spotřebitele, který umožňuje nakupovat potraviny bez GMO.

3)      2) Dle Článku I-47(4) návrhu evropské ústavy: „Nejméně jeden milion občanů Unie pocházejících z podstatného počtu členských států se může ujmout iniciativy a vyzvat Komisi, aby v rámci svých pravomocí předložila vhodný návrh k otázkám, k nimž je podle mínění těchto občanů nezbytné přijetí právního aktu Unie pro účely provedení Ústavy. Postup a podmínky požadované pro tuto občanskou iniciativu, včetně minimálního počtu členských států, z nichž musí tito občané pocházet, stanoví evropský zákon.“

 

Vyjádření Greenpeace EU v angličtině naleznete zde: http://www.greenpeace.eu/issues/news.html

 

 

 

Zdroj: Mgr. Karel Dolejší, Greenpeace, 5. 2. 07

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021