Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Evropský parlament důraznější proti potravinovým podvodům do kategorie

Aktuality > Aktuality

Evropský parlament důraznější proti potravinovým podvodům

Vydáno: 14.1.2014
Tisk článku
Autor: www.zemedelec.cz
Poslanci Evropského parlamentu požadují povinné zveřejňování původu masa, přísnější kontroly výrobců potravin a mnohem tvrdší tresty za podvody v potravinářství.

Poslanci Evropského parlamentu požadují povinné zveřejňování původu masa, a to i u hotových jídel, přísnější kontroly výrobců potravin a mnohem tvrdší tresty za podvody v potravinářství. V dnes schválené zprávě také vyzývají Evropskou komisi k vytvoření nového systému včasného varování členských zemí před těmito podvody. Současný evropský systém v minulosti Česko kritizovalo. Parlament ve Štrasburku tak reagoval na loňský celoevropský skandál s nepřiznaným koňským masem v pokrmech, které jejich výrobci vydávali za hovězí.

Jsou nutné přísnější tresty a při opakovaných podvodech musí být odňata těmto podnikům licence,“ požaduje zpravodajka zprávy Esther de Langeová z lidovecké frakce (EPP). Dokument pokládá za nedostatečný návrh Evropské komise, aby sankce za porušení předpisů dosahovala přinejmenším výše profitu nepoctivého výrobce. Navrhuje, aby tresty za potravinářské podvody byly mnohem více odstrašující a odpovídaly minimálně dvojnásobku odhadovaného obohacení nepoctivců.
Někteří europoslanci by přitom šli ještě dál. „Sankce by měly být ztrojnásobeny, možná i zečtyřnásobeny,“ soudí irský poslanec Seán Kelly z EPP, v jehož zemi skandál s nepřiznaným koňským masem propukl. Jedna z irských firem dodávala koninu vydávanou za hovězí i do Česka. Podle Gillese Pargneauxe z frakce sociálních demokratů a socialistů (S&D) byly v roce 2012 odhaleny podvody s potravinami za 49 miliard eur (1,3 bilionu Kč) a od té doby se tato suma zvýšila o 60 procent.

Hrozba tvrdšího postihu má podle europoslanců jít ruku v ruce s přísnějšími kontrolami v potravinářství. „Potřebujeme úplně nový přístup. Kontroly musí být méně předvídatelné. Je třeba méně administrativních kontrol a více kontrol na místě a také více přeshraniční spolupráce,“ zdůraznila de Langeová.

Zefektivnění kooperace mezi jednotlivými členskými zeměmi při potírání podvodů v potravinářství má napomoci také nový systém včasného varování. „Těch 28 národních kontrolních systémů musí být daleko lépe zkoordinováno a vzájemně uzpůsobeno, abychom pokryli celou Evropu,“ poznamenala nizozemská europoslankyně. Stávající varovný systém Češi v minulosti kritizovali kvůli rychlosti informování o výskytu potenciálně nebezpečných potravin, například při skandálu s odhalením dioxinu v německých vejcích a drůbežím a vepřovém mase před třemi roky.
(Autor článku: Oldřich Přibík)

Zdroj:  www.zemedelec.cz

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021