Bezpečnost potravin

FFNet: výzkumný projekt EU

Vydáno: 22. 3. 2007
Autor: pospisilova

Zaměřený na funkční potraviny. Pořádání 4. workshopu v Budapešti ve dnech 26.–27. března 2007. Účast ČR na projektu.

FFNet (Functional Food Net) je výzkumný projekt řešený v 6. rámcovém programu V&V v EU za finanční podpory Evropské komise. FFNet je projekt typu SSA (specifické podpůrné akce), jehož cílem je napomoci inovacím v potravinářském průmyslu v oblasti funkčních potravin.
Ve většině rozvinutých zemích se sektor tzv. funkčních potravin (potravin se zvýšeným fyziologickým účinkem) rychle rozvíjí a pro společnosti znamená významné komerční příležitosti. Projekt FFNet prostřednictvím organizování workshopů a vytváření sítí ze vzájemně si nekonkurujících společností má vést ke zlepšení spolupráce mezi výrobní a výzkumnou složkou, a napomoci tak využít výrobcům příležitosti, které jsou na trhu v oblasti funkčních potravin. Na projektu se podílí přes 150 společností z více než 20 evropských zemí.
Z ČR jsou do projektu zapojeny následující firmy:
– Yoplait Czech, a.s.
 
Ve dnech 26.–27. března 2007 se uskuteční v Budapešti workshop pod názvem “European business network for functional/healthier foods”, který je organizován do tří zasedání zaměřených na:
1) trh zemí CEC (střední a východní Evropy: Polsko, Maďarsko, Slovensko, Česko, Rumunsko a Estonsko), V&V u funkčních/zdravějších potravin a příležitosti pro partnerství pro vaši společnost;
2) novinky ve vědě zaměřené na funkční potraviny, trh a legislativní záležitosti související se čtyřmi výrobkovými skupinami: cereální/pekařské výrobky, mléčné výrobky, nápoje, lipidy/emulzní výrobky;
3) diskusi o nových inovačních projektech průmyslu v EU.
 
Podle IFT (Institutu potravinářských technologů v USA) se v budoucnu v potravinách a nápojích uplatní některé přísady, o kterých se uvádí, že mají pozitivní vliv na zdraví. Jsou to:
– pomalu stravitelné sacharidy v managementu hmotnosti,
– n-3 mastné kyseliny na podporu srdce a proti stárnutí,
– probiotika ke zvýšení imunity a ke zlepšení trávení,
– zelený čaj v managementu hmotnosti, ke zvýšení imunity a jako funkční složka kosmeceutik,
– skořice v regulaci krevního cukru,
– peptidy pro podporu zdravého srdce, ke zvýšení imunity a pro management hmotnosti,
– celá zrna pro zdravé srdce a trávicí trakt, k regulaci hmotnosti, ke zvýšení imunity,
– “acai” (Euterpe oleracea) pro své celkové antioxidační vlastnosti a účinky proti stárnutí, na podporu imunity,
– vláknina pro management hmotnosti a zdravé srdce, na podporu imunity a zdravého trávení.
 
Na programu bude diskuse k pěti novým projektům, k jejichž konečnému vypracování by mělo dojít na podzim 2007. Následně budou projekty podány k financování z prostředků 7. rámcového programu V&V v EU (2007–2013).
Přehled projednávaných projektů:
1) Boj proti obezitě v Evropě. Vývoj výrobků s novými chutěmi a s pozitivním vlivem na zdraví (např. snížený obsah tuku, tuky se změněnými mastnými kyselinami, vysoký obsah vlákniny, nízký GI aj.). Vypracování dokumentace z klinických testů.
2) Vývoj technologií pro výrobu chutných celozrnných výrobků a využívání frakcí z vnějších částí zrna, které mají pozitivní vliv na zdraví.
3) Zvyšování tepelné stability probiotik (např. vývoj probiotických kmenů s větší rezistencí, zapouzdřování, přídavek stabilizujících molekul).
4) Potraviny a chronický zánět (studium protizánětlivých látek v potravinách na podporu vytváření zdravotních tvrzení o potravinách aj.).
5) Nano- a mikroemulze v potravinách a zdraví (vývoj technologie pro výrobu nano- a mikroemulzí a nových multi (dvojitých) emulzí pro dodávku nutrientů a nutraceutik rozpustných v oleji a vodě, které se budou u člověka účinně absorbovat; vývoj technologie zapouzdřování aj.).