Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA

Přidat článek Finsko chce označovat obsah soli na potravinách do kategorie

Systémy řízení kvality a bezpečnosti potravin - Archiv > Systémy řízení kvality a bezpečnosti potravin - Archiv> Potravinářství - Archiv

Finsko chce označovat obsah soli na potravinách

Vydáno: 19.8.2007
Tisk článku
Autor: Ing. Marta Pospíšilová
Finsko ohlásilo přijetí vyhlášky, podle níž bude povinné uvádět obsah soli, pokud u určité potraviny překročí stanovený limit.
Ministerstvo obchodu a průmyslu Finska navrhlo vyhlášku, podle níž má být na určitých potravinách uvedeno „s vysokým obsahem soli“ nebo „obsahuje velké množství přidané soli“.
Povinnost by se měla týkat snídaňových cereálií, sýrů, masných výrobků, polévek, omáček a chleba. Označení by se mělo použít, pokud obsah soli překročí:
-         u sýrů 1,3 %
-         u uzenin určených ke konzumaci zastudena a u nevařených uzenin 1,7 %,
-         kusů masa určených ke konzumaci zastudena 1,9 %,
-         u nekořeněných syrových masných výrobků 1,7 %,
-         u výrobků z ryb 1,9 %,
-         u chleba 1,1 %,
-         u křupavého chleba 1,6 %,
-         u snídaňových cereálií a křupek 1,6 %,
-         u polévek, vývarů a omáček (ve formě připravené ke konzumaci) 0,9 %,
-         u jiných polotovarů (včetně marinovaných) a potravin 1,1 %.
U některých výrobků bude povinné uvádět nejen obsah soli v %, ale i celkový obsah soli.
Finsko ohlásilo svůj úmysl Komise, a podle vyjádření Vědeckého výboru pro potraviny EU (SCF) by to mělo být zahrnuto do změn revidované směrnice 2000/13/ES o označování.
Pokud by to výrobci považovali za překážku volného trhu, finské úřady by usilovaly o povolení z důvodu ochrany zdraví.
Finsko také navrhuje uvádět varování na alkoholických nápojích, podobně jako Polsko.
EU Food Law, 2007, č. 309, s. 10-11
Poznámka:
Česká vyhláška 113/2005 o označování (§ 9 odst. 5) požaduje uvádění %ního obsahu soli, pokud převyšuje 2,5 % (nevztahuje se na koncentrované polévky, dresinky apod).
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2018