Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Hubnutí pomocí diacylglycerolu propadlo, některá tvrzení prošla do kategorie

Značení potravin - Archiv > Značení potravin - Archiv> Potravinářství - Archiv
Aktuality KM EFSA > Aktuality KM EFSA
Aktuality > Aktuality

Hubnutí pomocí diacylglycerolu propadlo, některá tvrzení prošla

Vydáno: 28.2.2012
Tisk článku
Autor: Ing. Irena Suková
EFSA neuznal účinek DAG na hubnutí, vliv řepné vlákniny na dobu průchodu střevem, vliv Bimuno® GOS na snížení intestinální nepohody. Za prokázaný považuje vliv řepné vlákniny na zvýšení fekálního objemu a vliv ovesných beta-glukanů na snižování cholesterolu a srdečních chorob.
Úřad EFSA neuznal za prokázané tvrzení požadované firmou Kao Corporation, že diacylglyceroly (DAG, viz  Alternativní olej EnovaTM ) použité jako náhrady tuků (obsahujících z 90 % triacylglyceroly- TAG) pomáhají k hubnutí. V první ze sedmi studií předložených jako důkaz není uznána metodika, dalších 6 randomizovaných kontrolovaných studií (RCT) je nekonzistentních, tzn. projevuje se nesoulad z hlediska aplikovaných dávek DAG, rozsahu a délky trvání studie, které nejsou nastaveny tak, aby potvrdily příslušné tvrzení. Ani přiložená meta-analýza zaměřená na porovnání účinku DAG proti TAG nepřináší další důkazy na podporu tvrzení.

Společnost Nordic Sugar podala žádost jednak o schválení tvrzení, že vláknina z cukrové řepy „zvyšuje fekální objem“, jednak že „snižuje dobu průchodu trávicím traktem“. První tvrzení je podle úřadu EFSA vědecky prokázané, přičemž ovšem množství vlákniny v produktu musí být tak vysoké, aby odpovídalo nutričnímu tvrzení „s vysokým obsahem vlákniny“.
Tvrzení, že vláknina cukrové řepy snižuje dobu průchodu trávicím traktem, však podle panelu NDA nebylo prokázáno pro cílovou skupinu, která chce zachovat nebo zlepšit normální funkci střeva. Kvůli chybám metodiky, nebylo možno v případě tří ze čtyř předložených tvrzení udělat závěry ve smyslu tvrzení, a čtvrtá studie vliv řepné vlákniny na dobu průchodu střevem neukázala.

Další nesouhlasné stanovisko vydal EFSA k žádosti firmy Clasado ohledně tvrzení, že galaktooligosacharid (GOS) Bimuno® snižuje trávicí potíže. Na důkaz bylo předloženo 8 intervenčních studií na lidech a 3 studie na zvířatech nebo in vitro. U dvou studií na lidech shledal panel NDA významné metodické chyby. Účinek, který vykazují ostatní předložené studie, může být jak důsledkem působení střevní mikroflóry na Bimuno® GOS, tak i na oligosacharidy z různých jiných zdrojů. Žádná ze studií prováděných na lidech nebyla tak přesvědčivá, aby stačila na tvrzení o „snižování gastrointestinální nepohody“ účinkem Bimuno® GOS na bifidobakterie.

Společnosti Cargill a Valens nezávisle na sobě žádaly o schválení identických tvrzení, a sice, že ovesné beta-glukany snižují krevní cholesterol a snižují riziko srdečně-cévních onemocnění. Panel NDA schválil tvrzení ve znění „Ovesné beta-glukany vykazují vliv na snižováhní hladiny cholesterolu v krvi. Vysoký obsah cholesterolu je rizikovým faktorem pro rozvoj srdečně-cévních chorob“. Při použití tohoto tvrzení je třeba uvést, že efekt je dosažen, pokud se konzumují nejméně 3 g denně. Cílovou skupinou jsou dospělí, kteří usilují o snížení krevního cholesterolu.
Cargill doložil žádost odkazy na 16 důkazních materiálů, z toho bylo 10 intervenčních studií na lidech, 3 meta-analýzy, dvě studie na zvířatech a jedna modelová studie. Valens uvedel jen 8 odkazů, z toho dvě meta-analýzy a 6 studií na lidech.

EU Food Law, 2011, č. 513, s. 9-10
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021