Bezpečnost potravin

Iniciativa za bezpečnější čerstvou zeleninu

Vydáno: 11. 2. 2009
Autor:

"Produce Traceability Initiative" usiluje o zavedení identifikačních kódů na přepravkách s čerstvými produkty. Úřad FDA publikoval pravidla pro ozařování ledového salátu a špenátu ionizačním zářením.

V souvislosti s rozsáhlým výskytem E. coli O157H:7 v baleném čerstvém špenátu v r. 2006 a Salmonella saintpaul v paprikách v r. 2008 v Serranu začali producenti zeleniny více spolupracovat s výzkumníky na postupech pro zlepšení bezpečnosti.
V rámci Center for Produce Safety na University of California v Davisu byla zřízena instituce Produce Traceability Initiative (P.T.I.)s cílem zavést do r. 2012 zdokonalený systém označování čerstvých produktů umožňující vysledovat produkty zpětně až k producentovi. Za tím účelem má být uváděno identifikační číslo G.T.I.N. (Global Trade Identification Numer) a číslo šarže na každé přepravce s produkty. Tato čísla musí být zpracovatelná do strojově čitelné formy a podnikové systémy s nimi musí pracovat v rámci zavedených systémů podnikové evidence (kdy vyskladněno, kam odesláno apod.).
Postup:
–         do konce 1. čtvrtletí 2009 musí producenti opatřit všechny přepravní jednotky 14místným kódem (G.T.I.N.),
–         do konce 3. čtvrtletí 2009 musí producenti zajistit, aby kód využívali u všech jejich odběratelů,
–         do konce 3. čtvrtletí 2010 musí podniky zajišťující balení čerstvé produkce opatřit všechny přepravky informací čitelnou pro zákazníka, tzn. převést číslo G.T.I.N.), a číslo šarže na slovní verzi a čárový kód snímatelný přístrojem.
–         do r. 2011 musí každý, kdo zachází s přicházející přepravkou využívat uvedené kódy (přečíst a patřičně uložit)
Vedle této aktivity bylo v rámci iniciativy P.T.I. rozděleno 500 000 USD z fondu na výzkum na následující čtyři projekty přispívající k zajištění bezpečnosti:
–         molekulární metody testování živých salmonel v produktu,
–         zlepšení účinnosti systémů testování lidských patogenů,
–         posouzení vlivu podmínek na růst a přežívání E. coli O157H:7 a Salmonella spp. v kompostu,
–         studie přežívání E. coli na špenátu v polních podmínkách.
Jednou z možností zvýšení mikrobiální bezpečnosti je ozařování. V srpnu 2008 publikoval úřad FDA pravidla pro ozařování ledového salátu a špenátu ionizačním zářením.
Na výzkumu podmínek ozařování paprsky X spolupracovala Michiganská univerzita v East Lansing s Rayfresh Foods Inc. a Ann Arbor.
Cílem bylo usmrcení patogenů, ale nepoškození kvality čerstvých produktů. Výsledkem je použití vyšší dávky než ve zdravotnictví, ale nižší než u konkurenčních metod ozařování.

Food Business News, 4, 2009, č. 23, s. 32