Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Inovovaná strategie OIE do kategorie

Aktuality DO > Aktuality DO
Aktuality > Aktuality

Inovovaná strategie OIE

Vydáno: 6.6.2011
Tisk článku
Autor: SVS ČR
Tisková zpráva SVS ČR ze dne 6.6.2011.

Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE - Organisation Internationale des Épizooties), které je naše republika zakládajícím členem, naznačila letos některé nové strategie při eradikaci (zdolávání) nákaz zvířat.

V posledním květnovém týdnu 22. – 27. se v Paříži účastnil Milan Malena, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, již 79. Generálního zasedání OIE. Kromě toho, že byl prohlášen mor skotu za celosvětově zdolanou nákazu, je podle něj významné především to, že OIE vyhlašuje novou strategii v eradikaci nákaz zvířat.

Přestože v ČR vnímáme například slintavku a kulhavku jako historii, celosvětově jde o velmi významnou a nebezpečnou nákazu sudokopytníků. Stále je hlášena z řady zemí Afriky, Asie a stále se vyskytuje prakticky na hranicích EU, například v Turecku. A to nemluvíme o krušných zkušenostech, které učinila Velká Británie, kdy nedostatečnými veterinárními opatřeními došlo k jejímu rozvlečení v polovině devadesátých let po celých Britských ostrovech. V ČR byl naposledy, v podstatě izolovaný výskyt zaznamenán v roce 1975. Nová strategie OIE nyní bude spočívat nikoli jen v monitoringu a zdolávání nákazy nejen v chovech hospodářských zvířat, ale půjde nyní i o likvidaci této nákazy v jejich rezervoárech, tj. v populaci volně žijících zvířat v konkrétních zemích.

O úspěšnosti kroků proti slintavce a kulhavce svědčí například to, že za území prostá této nákazy byly nyní prohlášeny Japonsko, Botswana, Filipíny, Argentina, Bolívie, Brazílie či Paraguay.

Podle Milana Maleny, šéfa Státní veterinární správy ČR, byl na letošním zasedání OIE diskutovaný tlak nevládních a zájmových organizací na omezení veterinárních kontrol, což je v protikladu se smyslem státního veterinárního dozoru. Omezení veterinárních kontrol na jatkách a ve zpracovatelských závodech nad únosnou míru ve svém důsledku může způsobit snadnější šíření nebezpečných nákaz. Naše zkušenosti hovoří jasně, ČR nezaznamenává tradičně žádné takové aféry s nákazami zvířat, ani s kontaminací surovin a potravin živočišného původu, jako tomu bylo v poslední době i v členských zemích EU.

Pozornost byla věnována též nedávné „metle“, BSE, nemoci šílených krav. Díky přísným veterinárním předpisům je toto nebezpečí snad již minulostí. Nově byly za země se zanedbatelným rizikem prohlášeny Dánsko a Panama.

Velkou pozornost účastníci věnovali aktuálním nebezpečným nákazám zvířat, kromě slintavky a kulhavky například také aviární influenze (ptačí chřipce), vzteklině, či africkému moru prasat, který se přiblížil Evropě. Jedině spolupráce všech členských zemí může přinést kýžený efekt. Hlavní zásadou je dokonalá a důsledná informovanost členských zemí a spolupráce referenčních laboratoří. ČR jako zakládající země OIE v tomto ohledu bohatou zkušenost, o čemž svědčí i to, že naše republika je uznána za zemi prostou celé řady nákaz zvířat, (vztekliny, tuberkulózy skotu, leukózy skotu, Aujeszkyho choroby prasat či brucelózy ovcí a koz), se kterými se potýká m.j. i řada zemí EU.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021