Bezpečnost potravin

Jak postupovat při hodnocení barviv?

Vydáno: 5. 10. 2007
Autor: pospisilova

Úřad EFSA zpracovává stanovisko k britské studii o vlivu směsi barviv a benzoanu na hyperaktivitu dětí. Problémem je hodnocení toxicity směsí i hodnocení hyperaktivity.

Evropská komise požádala úřad EFSA, aby urychleně posoudil studii provedenou na univerzitě v britském Southamptonu, z níž vyplývá, že konzumace směsi několika barviv a benzoanu jako konzervantu způsobuje u dětí hyperaktivitu. Na základě vyjádření EFSA Komise rozhodne, zda jsou v otázce aditiv nutná další opatření.
Pokud jde o rozhodnutí, zda byla hyperaktivita, nesoustředěnost a impulsivnost dětí způsobena konzumací aditiv, by bylo třeba vědět, po jak dlouhé době po konzumaci k těmto projevům došlo a jak dlouho trvaly. Ve studii však není uvedeno, kdy rodiče dětem příslušný koktejl podávali. Podle psychologů by k odezvě mělo dojít asi během hodiny. Problematická zatím je i definice hyperaktivity a ADHD („Attention Deficit Hyperactivity Disorders“ – hyperaktivita s poruchou pozornosti). Kromě toho vznik hyperaktivity nehrozí všem, ale jen některým dětem.
Opětovné prověření bezpečnosti barviv je součástí prováděné revize všech aditiv (začíná se právě barvivy – přitom byl nedávno vydán zákaz používání červeně 2G), avšak faktem je, že pro stanovení přípustného limitu určité látky je odjakživa zkoušen toxický účinek jednotlivé látky, nikoli skupiny látek. Přitom realita je taková, že je stravou přijímána směs různých aditiv, a z toho hlediska je studie z Southamptonu podnětná. (Podobně někteří autoři uvažují o posuzování účinku pesticidů po skupinách nikoli jednotlivě.) Metodika pro posuzování směsí však k dispozici není. Kromě toho hodnocení toxicity nebývalo nikdy příliš zaměřeno na změny chování.
Bez ohledu na snahu některých výrobců a obchodníků o eliminaci barviv a konzervantů se tato aditiva vyskytují v širokém spektru potravin určených dětem nebo dětmi konzumovaných. Benzoan (E 211) je aplikován např. do nápojů jako Lucozade, Diet Coke, Pepsi Max, Diet Pepsi, Tesco Orangeade, Dr Pepper, Tesco Diet Cola či R Whites Lemonade. Směsi barviv – 2 varianty použité ve studii sestávají z:
  • E 110 (žluť SY), E 102 (tartrazin), E 122 (karmoisin), E 124 (červeňPonceau 4R)
  • E 110 (žluť SY), E 104 (chinolinová žluť), E 122 (karmoisin), E 129 (červeň Allura – AC)
V některých cukrovinkách je použito několik barviv současně, i když nikoli přesně tak, jak byla použita ve studii.
Haribo Starmix a Haribo Tangfastic od Dunhills obsahují: chinolinovou žluť, žluť SY, červeň Ponceau 4R a některá další barviva,
Fruit skittles od Masterfoods obsahují: chinolinovou žluť, žluť SY, červeň Ponceau 4R a červeň Allura,
Lime a orange Tic Tac od Ferrero obsahují chinolinovou žluť, žluť SYa některá další barviva.
Rodičům dětí, u nichž se projevuje sklon k hyperaktivitě lze jen doporučit, aby se vyhýbali výrobkům s barvivy. U balených výrobků může spotřebitel rozhodnout o koupi podle uvedeného seznamu použitých složek, v případě vážených bonbonů, točených zmrzlin, pokrmů v restauracích apod. však spotřebitel takovou informace pro své rozhodování nemá. Kromě toho nikdy neexistuje povinnost uvádět množství použitých aditiv.
 
Předcházející informace k tématu: