Bezpečnost potravin

K molům buďte nekompromisní

Vydáno: 26. 6. 2009
Autor: berankova1

Proti molům je účinná především prevence, feromonové lapače, a správné skladování potravin .

Napadené potraviny moli znehodnotí už tím, že je nejen sami konzumují, ale hlavně do nich vyvádějí potomstvo. "Samozřejmě v nich pak najdete výkaly v podobě malých kuliček, jemná hedvábná vlákna utkaná housenkami, zbytky zámotků a další hmyzí pozůstatky. Samy o sobě nejsou infekční, po konzumaci takto znehodnocených potravin by se vám nemělo nic stát. U citlivých lidí ovšem mohou tyto hmyzí zbytky vyvolat i alergii," vysvětluje parazitolog Jan Votýpka z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity v Praze.

A jak je to s možnou kontaminací nejrůznějšími chorobami? "Čistě teoreticky může například bakterie salmonely nebo vajíčka cizopasných červů přenést jakýkoliv hmyz," doplňuje RNDr. Votýpka. "Jde ale pouze o pasivní přenos, kdy si hmyz sedne na kontaminovanou potravu nebo výkaly, nalepí si to na nožičky a někde jinde si sedne na potraviny. Pravděpodobnost, že se tak skutečně stane, je ovšem v případě mola mizivá."

Ke kterému druhu „moli“ patří, není až tak důležité. Je jich totiž celá řada: mol obilní, zavíječ paprikový, zavíječ moučný, zavíječ čokoládový, zavíječ datlový, makadlovka obilná a další. Vaše potraviny navíc opravdu nemusí vynechat ani mol šatní, kterému zřejmě například obilné produkty chutnají podobně jako vlněné vlákno.

Domů si je nejčastěji přinesete domů s nákupem. Proto je dobré každý nákup preventivně prohlédnout, než ho uložíte k ostatním potravinám. Sypké potraviny můžete pro jistotu prosít přes sítko a teprve poté uložit. Vyplatí se to. Jakmile vaše potravinové zásoby moli jednou napadnou, budete se jich zbavovat velmi těžko. Množí se totiž neuvěřitelně rychle.
Protože se ovšem jedná o poletující motýlky, do bytu se vám stejně dobře mohou dostat i oknem, digestoří nebo ventilací od sousedů. Uhnízdit se vám mohou téměř v čemkoliv. Přímo milují mouku, strouhanku, cukr, rýži, piškoty, sušenky, ale i koření, čokoládu, luštěniny nebo ořechy.
Všechny tyto potraviny se doporučuje skladovat v plastových nebo skleněných uzavíratelných dózách. U některých druhů se ovšem uvádí, že jsou schopni překonat i tuto překážku, stejně jako se dokáží záhadně dostat do originálně zatavených sáčků.

Jak a čím se molů zbavit:
Nejprve je dobré prohlédnout všechny potraviny, kamkoliv moli mohou naklást svá vajíčka. Při jakémkoliv nepatrném náznaku jejich přítomnosti, například v podobě jemných pavučinek či zámotků na obalu, potraviny okamžitě vyhoďte.

Mělo by následovat použití vhodných prostředků proti molům. Protože se ovšem molů zbavujete v blízkosti potravin, buďte velmi opatrní při jejich výběru. Chemickým přípravkům se raději vyhněte, bezpečnější a také jistější jsou lapače na bázi feromonů.

Mololapky, které jsou k dostání  i v běžné drogerii, obsahují sexuálně vábící látku, tzv. feromon. Tato látka na lapač naláká molí samečky a ti se přilepí. Bez samečků se moli dále nerozmnožují a vyhynou. Mololapky jsou velmi účinné a nemají žádný zápach, člověk hmyzí feromony necítí.
(„K molům buďte nekompromisní, množí se ….“)

Zavíječ paprikový, zavíječ moučný

Zdroj: iDNES.cz