Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Kam kráčíš, hrášku? Interaktivní výstava seznámí děti s Mendelovými principy dědičnosti do kategorie

Aktuality > Aktuality
Odborné akce

Kam kráčíš, hrášku? Interaktivní výstava seznámí děti s Mendelovými principy dědičnosti

Vydáno: 21.4.2022
Tisk článku
Autor: VÚRV
Termín výstavy Staň se Mendelem: 25.–29. 4. 2022

TZ 21. dubna 2022 - "Staň se Mendelem" vyzývá všechny děti, žáky i studenty interaktivní výstava, která se koná ve dnech 25.–29. dubna 2022 v pražském augustiniánském Klášteře sv. Tomáše.

Seznamte se se životem slavného otce genetiky a na malou chvilku se proměňte ve výzkumníka. Asistovat vám při tom budou vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a výstavou provádět a zákony dědičnosti vysvětlovat studenti augustiniánského gymnázia v Praze. 

Řád augustiniánů a Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., spojily síly, aby vzdaly hold Gregoru Johannu Mendelovi a jeho odkazu. V prostorách kláštera patřícímu řádu, jehož byl Mendel po většinu svého života členem, se tak návštěvníkům pomyslně opět propojí světy duchovna a vědy, které tehdy stály u zrodu zákonů dědičnosti.

‚‚Výchova a vzdělávání patří mezi základní pilíře augustiniánských tradic. Do akce, pořádané na počest G. J. Mendela, jsme proto zapojili i studenty našeho gymnázia, jsme zvědaví, jak se role průvodců zhostí,‘‘ prozrazuje za pražský augustiniánský řád z farnosti sv. Tomáše otec Juan. 

Komentovaná procházka chodbami klášterního ambitu nabídne dětem zajímavosti o řádu augustiniánů, ukázky osobních Mendelových předmětů i kreslený komiks z jeho života. Ve speciálních badatelnách si pod dohledem výzkumníků budou návštěvníci moci vyzkoušet práci šlechtitele, zjistit, jak vypadá plodina, když je „vystresovaná“, nebo proč jsou pro nás tolik důležité mikroorganismy. Stezka mezi pytli pšenice přiblíží významné zemědělské milníky, ve kterých sehrálo šlechtitelství zásadní roli. V zahradě bude na studenty čekat včelař s živými včelami i ukázkami moderních i historických včelích úlů. Malé ‚‚kuličky‘‘ hrachu, které dětské návštěvníky budou provázet po celou dobu výstavy, poslouží k dalším domácím experimentům.

‚Akce Staň se Mendelem je pro nás příjemnou výzvou,‘‘ těší se na výstavu Mikuláš Madaras, ředitel Výzkumného ústavu rostlinné výroby, ‚‚můžeme tak přiblížit veřejnosti srozumitelně zemědělskou vědu a ukázat dětem, že i jeden obyčejný hrášek skýtá spoustu tajemství.“ O G. J. Mendelovi, šlechtitelství i zajímavých zemědělských výzkumech se můžete dozvědět víc také na Dnu otevřených dveří, který Výzkumný ústav rostlinné výroby pořádá 31. května 2022 pro veřejnost ve svém areálu v Praze–Ruzyni

Dvousté jubileum vědcova narození je příležitostí, jak na pozadí Mendelovy osobnosti přiblížit veřejnosti aktuální témata zemědělské biodiverzity, šlechtění a plemenářství.

Během roku se koná několik desítek akcí věnovaných zakladateli genetiky, ať již jde o výstavy, workshopy, výsadby či zážitkové programy – souhrnně je naleznete na webu www.mendel22.cz. Zájemci o Mendelův odkaz v zemědělství tak mohou v následujících měsících využít nabídky bezmála čtyřiceti přednášek, polních dnů a exkurzí, které organizují zemědělské instituce po celé republice. 

Termín výstavy Staň se Mendelem: 25.–29. 4. 2022
Výstava je vyhrazena pro školní skupiny denně od 8:00 do 17:00, ve čtvrtek a v pátek 28.–29. 4. od 13:00 bude otevřena pro veřejnost. Vstup zdarma.
Rezervace jsou možné na tel. +420 602 301 903.

Tato výstava probíhá pod záštitou prezidenta České republiky.
 

 

Zdroj: VÚRV

 


Výzkumný ústav rostlinné výroby

VÚRV, v. v. i. je největším pracovištěm aplikovaného výzkumu v České republice, zaměřeným na rostlinnou výrobu a příbuzné obory. Kromě hlavního pracoviště v Praze-Ruzyni má výzkumné a pokusné stanice i další pracoviště po celé ČR, včetně vlastní vinice na Karlštejně. Vedle tradičních oborů, jako jsou rostlinná výroba, agroekologie, genetika a šlechtění, výživa rostlin či rostlinolékařství, se výzkum zaměřuje na udržitelné systémy zemědělského hospodaření, rozvoj rostlinných biotechnologií a molekulární biologie, oblasti kvality a bezpečnosti potravin a v oblasti produkce a zpracování nepotravinářských plodin i bioodpadů. 

Augustiniáni

Augustiniánský řád působí v českých zemích od r. 1262, kdy sem byl pozván do nově vzniklého kláštera Zvěstování Panny Marie v Zaječově. Augustiniáni zasvěcují svou službu lidem, ať už v podobě šíření osvěty, provozování škol anebo pomáhání sociálně vyloučeným. Pražská farnost sv. Tomáše se skládá z několika mezinárodních komunit, klade důraz na vzdělávání a jeho propojení s duchovním životem.

 

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021