Bezpečnost potravin

Kuřecí maso hlavním zdrojem kampylobakteriózy

Vydáno: 29. 1. 2010
Autor: berankova1

Podle EFSA je kuřecí maso hlavním zdrojem kampylobakteriózy u lidí v EU.

Panel pro biologická rizika Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA–BIOHAZ) dochází ve svém stanovisku uveřejněném dne 28.1.2010 k závěru, že manipulace, příprava a konzumace masa brojlerů se přímo podílí na 20–30 % případů kampylobakteriózy u lidí v EU.  
V Evropě je kampylobakterióza nejběžnějším infekčním onemocněním přenosným ze zvířat na lidi prostřednictvím potravin. Současné stanovisko potvrzuje předcházející nálezy, podle kterých se kuřecí maso zdá být velkým, možná i největším zdrojem této infekce u lidí. Panel BIOHAZ odhaduje, že počet aktuálních případů kampylobakteriózy u lidí je pravděpodobně mnohem vyšší, než se oficiálně uvádělo. 
Kampylobakterióza se obecně dostává konzumací kontaminovaných potravin nebo kontaminované vody. Onemocnění doprovází průjem, křeče v břiše a u malých dětí, mladistvých a starých osob horečka. 
Stanovisko EFSA k různým zdrojům infekcí u lidí způsobených patogenem Campylobakter představuje první krok rozsáhlejší práce v této oblasti. Očekává se, že by měla být dokončena v roce 2010. Na žádost Komise bude panel BIOHAZ identifikovat a posuzovat možnosti regulace, která povede ke snížení výskytu Campylobacter v jednotlivých krocích řetězce produkce masa brojlerů. Tato práce má napomoci managerům rizika ve výrobních podnicích zavést odpovídající opatření ke snížení počtu případů kampylobakteriózy u lidí v EU. Stanovisko EFSA je v příloze.
 
 
Zdroj: EFSA

Další zdroje informací:
Petr Šatrán, Josef Duben: Nákazy zvířat přenosné na člověka a bezpečnost potravin
Jolana Rambousková, Dana Hrnčířová: Prevence onemocnění z potravin