Bezpečnost potravin

Lnička setá jako náhražka sóji?

Vydáno: 27. 1. 2009
Autor:

Lnička setá je zajímavá z hlediska výroby bionafty. "Odpadní produkt" extrahovaný šrot může být zkrmován.

Pěstování lničky seté se v USA pravděpodobně rozšíří, protože její olej je vhodný pro výrobu bionafty. Vzhledem k obsahu proteinu okolo 40 % je však zájem také o „odpadní produkt“ extrahovaný šrot. Ten by mohl nahradit sóju v krmných dávkách. Senát USA hodlá výzkum této rostliny v příštích letech podporovat částkou zhruba jeden milion dolarů.
Federal Drugs Authority zatím povolil lničkový šrot jako složku dávky v množství 2 % tělesné hmotnosti zvířete. Podle Steva Sandroniho, vedoucího produkce a prodeje firmy Sustainable Oils, která se zabývá výzkumem lničky, je její olej podobný oleji sójového šrotu. Lnička má však vyšší podíl vícenenasycených omega-3-mastných kyselin (až 45 % obsahu oleje) a vitaminu E (110 mg na 100 g).
Řada podniků na severu USA nabízí množení osiva, produkční kontrakty a další zpracování lničky. V Montaně, kde již několik let probíhají pokusy s lničkou, v roce 2008 tuto rostlinu pěstovalo prvních padesát farmářů. Zde sídlící společnost Camelina Company hodlá do třech let z lničky zpracovat 770 mil. l bionafty.
Lnička setá (Camelina sativa) je nenáročná rostlina, která se může se pěstovat na relativně chudých půdách a je tolerantní proti vysokým i nízkým teplotám. V letošním roce se však vyskytly problémy – výnosy i HTS byly nižší. Také poptávka na trhu po této rostlině je ještě nízká. Na jaře se v Montaně lnička prodávala za poloviční cenu pšenice.