Bezpečnost potravin

Mastné kyseliny a kardiovaskulární choroby

Vydáno: 7. 5. 2009
Autor:

Francouzský vědec Jean-Michel Lecerf shrnul nejnovější výsledky výzkumu týkající se vzájemného vztahu mezi příjmem mastných kyselin v potravě a rizikem výskytu kardiovaskulárních onemocnění.     

(ugo) – Autor nejnovější studie na téma mastných kyselin a kardiovaskulárních chorob působí jako vedoucí výzkumu výživy v Institutu Louise Pasteura se sídlem ve francouzském Lille. Jean-Michel Lecerf shrnul dosavadní poznatky získané z uplynulém roce a publikoval je v odborném časopise Nutrition Reviews (67, 2009, s. 273-283).
 
Hlavní body resumé souhrnné práce:
  • Rovnice kardiovaskulární choroby – arterioskleróza – nasycené mastné kyseliny – hladina cholesterolu v krvi – neplatí, protože je příliš zjednodušená.
  • Západní styl života a stravovacích zvyklostí při excesívní spotřebě nasycených mastných kyselin se zvýšenou hodnotou cholesterolu v krvi a zvýšeným rizikem kardiovaskulárních chorob sice kráčejí ruku v ruce, ale snížení spotřeby tuku a nasycených mastných kyselin nepřináší u fyzicky neaktivních lidí postižených poruchami metabolismu tuků, chorobou koronárních tepen, rezistencí na inzulín, metabolickým syndromem nebo nadváhou žádné zlepšení (a někdy může být naopak i škodlivé). Kromě toho příjem omega 6-nenasycených mastných kyselin u pacientů skoronárním srdečním onemocněním by neměl být příliš vysoký, protože může způsobit nestabilitu usazenin v tepnách (plaků).
  • U fyzicky aktivních zdravých lidí může být strava bohatá na tuky a energii při důrazu na obsah jednoduchých nenasycených mastných kyselin a bez nasycených tuků redukována výrazněji.
  • U fyzicky neaktivních lidí s nadváhou je lepší zredukovat množství sacharidů a zajistit vyvážený příjem tuků s mono- a polynenasycenými mastnými kyselinami ale také nasycenými mastnými kyselinami, jejichž množství by nikdy nemělo drasticky poklesnout.
  • U koronárních pacientů by měl být příjem omega 6-mastných kyselin omezen s upřednostněním mononenasycených tuků a zvýšeným příjmem omega 3-mastných kyselin, především po již prodělaném infarktu.  
  • Mezi mastnými kyselinami existují složité vzájemné interakce, není proto adekvátní některé živiny nebo potraviny stigmatizovat. Není správné tuto problematiku velmi zjednodušovat: mastné kyseliny je nutné posuzovat jednotlivě a výživová doporučení musí být individualizována.             
 
Fette bei Herz-Kreislauf-Erkrankungen entlastet +++ Weitgehender Freispruch auch für gesättigte Fettsäuren
[cit. 2009-05-06], www.animal-health-online.de