Bezpečnost potravin

Melatonin – fytochemikálie v olivovém oleji

Vydáno: 10. 6. 2007
Autor: pospisilova

Panenský olivový olej obsahuje dvojnásobné množství melatoninu než rafinovaný olej olivový nebo slunečnicový.

O středomořské stravě je již dlouho známo, že přispívá ke zdraví a k prevenci onemocnění. Řada studií prokázala, že panenský olivový olej přináší prospěch spotřebitelům, pokud se konzumuje jako součást běžné stravy. Panenský olivový olej obsahuje stopová množství velkého počtu různorodých látek, např. polyfenolů a tokoferolů, u kterých se prokázaly pozitivní účinky na zdraví, např. snížení rizika koronárního onemocnění srdce a rakoviny, posílení imunity, potlačení některých zánětlivých stavů.
Výzkumníci ve Španělsku provedli studii, která měla objasnit, zda je v panenském olivovém oleji obsažen melatonin. O melatoninu (indolaminu), který produkuje šišinka mozková (epifýza) se před deseti lety myslelo, že se vyskytuje pouze v živočišné říši. Nově byl však melatonin zjištěn také v rostlinných tkáních, v jedlých rostlinných druzích, např. v banánech, třešních, bílých klíčcích (white sprouts) a okurkách.
Mezi konzumací zeleniny a koncentrací melatoninu v krvi existuje korelace, což demonstruje, že se melatonin dobře absorbuje a snadno se zvyšuje jeho koncentrace v krvi.
O melatoninu je dlouhodobě známo, že vychytává radikály, a je tak účinným antioxidantem, který vykazuje rovněž další fyziologické funkce, např. modulaci imunity a protizánětlivé účinky.
Cílem studie ve Španělsku bylo stanovit melatonin v panenském oleji a porovnat jeho obsah s obsahem v rafinovaném olivovém oleji a ve slunečnicovém oleji. Ke stanovení byla použita imunoprecipitace a ELISA.
Zjistilo se, že extra panenský olivový olej obsahuje téměř dvojnásobné množství melatoninu než rafinovaný olivový a slunečnicový olej.
Produkce melatoninu v rostlinách není dosud objasněna. Experimentální údaje však naznačují, že melatonin plní úlohu podobnou auxinům (fytohormonům). Je pravděpodobné, že melatonin a jiné nové bioaktivní sloučeniny objevené již dříve v jiných fyziologických kontextech, jsou nositeli pozitivního vlivu středomořské stravy na zdraví. To je další důvod pro to, aby se upřednostňovaly zdravé výživové návyky před používáním doplňků stravy.
Studie provedená ve Španělsku je pravděpodobně první studií, která se zabývá stanovením melatoninu v panenském olivovém oleji (viz příloha).
 
 
Food Chemistry, 104, 2007, č. 2, s. 609–612