Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Mimořádné veterinární opatření k tlumení afrického moru prasat v Libereckém kraji: zmírňují se pravidla a proškolení myslivci mají povinnost intenzivně lovit prasata divoká do kategorie

Aktuality > Aktuality

Mimořádné veterinární opatření k tlumení afrického moru prasat v Libereckém kraji: zmírňují se pravidla a proškolení myslivci mají povinnost intenzivně lovit prasata divoká

Vydáno: 23.1.2023
Tisk článku
Autor: Ministerstvo zemědělství
Tisková zpráva Ministerstva zemědělství

Krajská veterinární správa pro Liberecký kraj nově vydala mimořádné veterinární opatření (MVO). Stanovuje povinnosti uživatelům honiteb (myslivcům) a dalším osobám dotčeným výskytem afrického moru prasat (AMP) v oblasti kolem Jindřichovic pod Smrkem na Frýdlantsku, kde byli v prosinci 2022 a letos v lednu nalezeni uhynulí divočáci nakažení AMP.

V oblasti přestává dnešním dnem platit zákaz lovu volně žijící zvěře, končí zákaz vstupu veřejnosti mimo vyznačené cesty.

Předem proškolení myslivci mají za úkol intenzivně lovit prasata divoká, aby snížili jejich počet a tím zamezili možnosti šíření nákazy.  Klíčové je, aby myslivci také aktivně vyhledávali uhynulé kusy prasat divokých a odstraňovali je, protože uhynulé kusy můžou být významným zdrojem nákazy pro ostatní prasata divoká.

Africký mor prasat je velmi nebezpečný a nakažlivý i pro prasata domácí, způsobuje jejich téměř 100% úmrtnost. V případě, že se tato nemoc dostane do chovu domácích prasat, musí být všechna prasata utracena a neškodně zlikvidována, což pro chovatele představuje obrovské finanční náklady. Nákaza se na člověka nepřenáší.

V tzv. pásmu infekce platil zákaz pohybu veřejnosti v přírodě mimo vyznačené cesty. Tento striktní zákaz s novým nařízením přestává platit. Spolu s vydáním mimořádného veterinárního opatření vyzývá Ministerstvo zemědělství a Státní veterinární správa občany, aby omezili procházky do volné přírody mimo vyznačené cesty v zasažené oblasti. Usnadní tak myslivcům bezpečný a efektivní lov, který povede k zásadnímu snížení hustoty populace prasat divokých.

Myslivost je činnost, jejíž součástí je i péče o zdravotní stav zvěře. Lovem myslivci odstraňují z populací slabé, nemocné a nežádoucí jedince. Myslivecká komunita tak plní celospolečenskou funkci a brání rozšíření nebezpečné choroby do domácích chovů.


Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Foto: Shutterstock

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021