Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Ministr Gandalovič jednal s vedením Agrární komory ČR do kategorie

TZ MZe ČR > Zdroje ICBP - Archiv> TZ MZe ČR> Zdroje ICBP - Archiv

Ministr Gandalovič jednal s vedením Agrární komory ČR

Vydáno: 5.8.2008
Tisk článku
Autor: Ing. Alexandra Kvasničková
Tisková zpráva MZe ČR ze dne 5.8.2008.
Rozpočet resortu zemědělství na rok 2009, podpora pěstitelů cukrovky, situace v odvětví chovu prasat nebo podpora pojištění PGRLF. To jsou jen některá z témat, o kterých dnes ministr Gandalovič jednal s prezidentem Agrární komory ČR Janem Velebou a dalšími členy vedení.
 
Jedním z hlavních bodů byla podle ministra diskuze nad návrhem rozpočtu resortu na příští rok. O úrovni jeho snížení oproti roku 2007 bude Gandalovič podle svých slov ještě jednat s ministrem financí. Současný návrh počítá s propadem o 4,9 mld. korun. Stěžejním bodem byla podle ministra debata o problematice dotací do agrokomplexu.
„Uvědomujeme si, že podpůrné programy Agrárně potravinářského komplexu umožňují státu cíleně podporovat konkrétní úseky zemědělské výroby, případně jednotlivé plodiny nebo druhy hospodářských zvířat. Podpůrné programy APK jsou využívány jako nástroj regulace a umožňují státu ovlivňovat rozvoj citlivých rostlinných komodit či chovů hospodářských zvířat. Proto navrhujeme pro rok 2009 navýšit finanční prostředky na podpůrné programy APK oproti roku 2008 o 150 miliónů korun,“  uvedl ministr Gandalovič s tím, že celková částka v návrhu odeslaném ministerstvu financí tak činí 1 100 mil. Kč.   
Spektrum podpůrných programů pro rok 2009 bude podle jeho slov obsahovat jednak programy agroenvironmentálního charakteru, programy na podporu ozdravování polních a speciálních plodin, programy zaměřené proti rozšiřování nebezpečných nákaz hospodářských zvířat, zejména nákazový fond, a programy, jejichž výsledek a zisk nelze přímo kvantifikovat a přesto jejich existence je pro jednotlivé komodity nezbytná (např. podpora včelařství, udržování a zlepšování genetického potenciálu hospodářských zvířat).
Ministr Gandalovič na jednání zopakoval, že MZe nemůže vstupovat do obchodních vztahů mezi farmáři a zpracovateli mléka. Prezident AK ČR Jan Veleba se domnívá, že avizování ceny ze strany mlékařů může vzbudit pozornost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Ministr v průběhu jednání poděkoval zástupcům Agrární komory ČR (AK) za snahu o řešení kritické situace v pěstování cukrové řepy. Zároveň zdůraznil, že možné řešení kritické situace má dvě roviny – finanční a legislativní. Ministerstvo zemědělství podle jeho slov v současné době prověřuje možnosti a způsoby těchto rovin, a to jak na české, tak na unijní úrovni.
 
Ministr se zástupci AK jednal také např. o Dotační programu na částečnou úhradu nákladů spojených s neškodným odstraňováním kadáverů, vyhlášení 6. kola Opatření I.1.1. Modernizace podniků (10.2. – 2.3. 2009) nebo o problematice Health-Check“.
 
Petr Vorlíček, tiskový mluvčí MZe
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021