Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Ministr Gandalovič jednal s vedením Agrární komory do kategorie

TZ MZe ČR > Zdroje ICBP - Archiv> TZ MZe ČR> Zdroje ICBP - Archiv

Ministr Gandalovič jednal s vedením Agrární komory

Vydáno: 7.1.2009
Tisk článku
Autor: Ing. Alexandra Kvasničková
Tisková zpráva MZe ze dne 7.1.2009.
Aktuální situace v mlékárenském sektoru, podpora dorovnání úrovně přímých plateb mezi starými a novými členskými státy EU a zemědělské výroby prostřednictvím Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) a možnosti odbytu obilí určeného k výrobě energie. To jsou stěžejní témata dnešního jednání ministra zemědělství Petra Gandaloviče s vedením Agrární komory ČR.
 
Ministr považuje současnou situaci v odvětví mléka za vážnou. Už v průběhu minulého týdne se setkal se zástupci zpracovatelů, další jednání budou následovat.
„Současný stav rozhodně nelze brát na lehkou váhu. Chci na toto téma dnes hovořit s  komisařkou Mariann Fischer Boelovou a pokud některá z členských zemí EU téma podpory sektoru otevře, jsme připraveni dát mu maximální prostor,“ uvedl ministr Gandalovič.
Dalším bodem dnešního setkání souvisejícím s českým předsednictvím bylo dorovnání úrovně přímých plateb mezi starými a novými členskými státy EU.
Systém přímých plateb je podle ministra zásadním pro další směřování nejen Společné zemědělské politiky, ale i finanční perspektivu EU jako celku pro období 2014-2020.
„Česká republika vždy konzistentně prosazovala nutnost srovnatelných podmínek pro všechny členské státy, ohled na specifickou strukturu agrárních sektorů v těchto státech a odstraňování bariér a podporu konkurenceschopnosti na jednotném trhu,“ připomněl ministr.
Ministr Gandalovič nevyloučil novou formu podpory zemědělské výroby prostřednictvím PGRLF. K programům fondu Zemědělec, Půda a Pojištění, které jsou v současné době spuštěny, by mohl přibýt další s názvem Garance. Měl by navázat na někdejší program Provoz a rozšířit garance úvěru, které by zemědělcům poskytly bankovní ústavy. Jeho případnému spuštění bude předcházet diskuse v rámci odborné skupiny pod vedením ředitele PGRLF Martina Karbana, ve které bude mít své zastoupení i AK ČR. Skupina se sejde poprvé příští týden. Jejím cílem je posoudit, zda ke zlepšení současné situace postačí navýšení stávajících programů nebo zda bude nutné spustit program nový.
Další odbornou skupinou, kterou chce ministr zřídit, je skupina Biopaliva. Jejím úkolem je nalézt nové možnosti odbytu obilí určeného k výrobě energie.
Petr Gandalovič dnes vedení AK ČR také přislíbil pomoc při propagaci kvalitních tuzemských potravin v rámci platných pravidel EU. Počátkem příštího týdne chce na toto téma jednat také se zástupci obchodních řetězců.
 
Petr Vorlíček, tiskový mluvčí MZe
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021