Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA

Přidat článek Ministr Jurečka jednal v Bruselu o finanční podpoře pro producenty mléka a vepřového masa i o dvojí kvalitě potravin do kategorie

Aktuality > Aktuality

Ministr Jurečka jednal v Bruselu o finanční podpoře pro producenty mléka a vepřového masa i o dvojí kvalitě potravin

Vydáno: 18.5.2016
Tisk článku
Autor: MZe
Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 17. 5. 2016.
Ministr zemědělství Marian Jurečka jednal v Bruselu s dalšími představiteli evropského zemědělství o možnostech řešení kritické situace na trhu s mlékem a vepřovým masem, dvojí kvalitě potravin nebo škodách na zemědělské produkci, způsobených jarními mrazy.

Na zasedání Rady pro zemědělství a rybářství tlumočil ministr Jurečka požadavky, které vzešly z nedávného zasedání zemí Visegrádské čtyřky a představitelů Bulharska, Rumunska, Slovinska a Rakouska v Praze.

„Ve společném prohlášení požadujeme zavedení další dočasné cílené podpory pro producenty v živočišném sektoru minimálně ve stejné výši, jako v loňském roce. Chceme také zvýšit referenční prahy a upravit intervenční ceny u některých mléčných produktů,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Mezi dalšími požadavky bylo i včasné znovuzavedení podpory soukromého skladování vepřového masa a dočasné navýšení podpory soukromého skladování másla a sušeného odtučněného mléka.

Ministr Jurečka rovněž navrhl, aby bylo členským státům na dobrovolné bázi umožněno zvýšit obálku vázané podpory na 20 až 25 %.

Zástupci evropského zemědělství jednali v Bruselu také o závažných škodách, které zemědělcům způsobily nedávné jarní mrazy především ve střední a východní Evropě.

Na zasedání Rady se hovořilo také o dvojí kvalitě potravin na společném trhu EU. Některé nadnárodní společnosti umisťují na trh výrobky ve stejných obalech a pod stejnou obchodní značkou, ale v rozdílné kvalitě či množství. Ministr Jurečka na toto téma jednal přímo v Bruselu i s eurokomisařkou Věrou Jourovou, která má na starost spotřebitelskou oblast.

Mluvili jsme třeba o tom, že je nutné zajistit nejen bezpečnost potravin a jejich správné označení, ale také stejnou kvalitu pro všechny spotřebitele EU na společném evropském trhu. Výrobky nesoucí stejný název, bez ohledu na region nebo určitou zemi, by měly mít stejné vlastnosti a měly by tak splňovat očekávání každého spotřebitele,“ uvedl ministr Jurečka.

Podle něj je nutné otevřít odbornou diskusi k této problematice na evropské úrovni s jednoznačným cílem posílení ochrany spotřebitele. Výsledkem by měla být taková legislativní opatření, která v budoucnu zamezí praxi, kdy jsou na společný trh uváděny výrobky stejné značky od stejného výrobce, avšak různé kvality. 
 

Markéta Ježková
tisková mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj:  Ministerstvo zemědělství

 Foto: Shutterstock
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2018