Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Ministr Toman zhodnotil aktuální situaci v resortu do kategorie

Aktuality > Aktuality

Ministr Toman zhodnotil aktuální situaci v resortu

Vydáno: 3.10.2013
Tisk článku
Autor: MZe
Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 3. 10. 2013.

Odstranění povodňových škod a řešení finančních náhrad zemědělcům postiženým červnovými povodněmi, snaha o vysokou bezpečnost a kvalitu potravin a lepší informovanost spotřebitelů a sestavení rozpočtu Ministerstva zemědělství na příští rok. To byly priority ministra zemědělství Miroslava Tomana při jeho nástupu do úřadu. Dnes ministr zhodnotil, jak se daří je plnit.

Toman„Jedním z nejdůležitějších úkolů bylo vyřešit náhrady povodňových škod. Vypracovali jsme proto zásady, které stanoví podmínky pro poskytování dotací jak v oblasti zemědělství, tak lesnictví a rybářství. Žádost, kterou jsme poslali do Bruselu, Evropská komise v závěru září schválila, a proto mohou zemědělci od pondělí 7. října o kompenzace žádat. Jde o částku 685 milionů korun. Nyní čekáme ještě na schválení podpory do lesnictví ve výši 28 milionů korun a rybářství, kde jde o sumu 50 milionů korun,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

V meziresortním připomínkovém řízení, které má skončit 5. října, je novela zákona o potravinách. Ta byla doplněna o povinnost uvádět podíl hlavní složky potraviny a adresy výrobce u nebalených potravin při pultovém prodeji.

TKV souvislosti s potravinami ministr uvedl, že se zintenzivnila vzájemná jednání s polskou stranou. „Spolu s polskými kolegy připravujeme konferenci na téma bezpečnost a kvalita potravin, která by se měla uskutečnit v nejbližších týdnech. Je zapotřebí, aby z našich setkání vyplynuly jasné výstupy a mohla být přijata konkrétní systémová opatření. Je známo, že dlouhodobě požaduji nulovou toleranci k opakovaným prohřeškům vůči kvalitě a bezpečnu dovozových potravin. Pokud se budou opakovat, chceme zahájit jednání v Bruselu o možnost zastavení dovozu problematických potravin,“ vysvětlil ministr Miroslav Toman.  

Pokud jde o rozpočet MZe na příští rok, podařilo se navýšit peníze, které resort poskytuje například zemědělcům, lesním hospodářům nebo potravinářům na 52,373 miliardy korun, přičemž původní návrh byl 49,774 miliardy korun. Vyšší tak budou dotace do zemědělství, přímé platby nebo dotace do lesního hospodářství.

Z letošních ušetřených peněz poskytne MZe zemědělcům 850 milionů korun. „Největší díl z uspořených peněz, a to 570 milionů korun, rozdělíme do oblastí, které chceme nejvíce podporovat. Přinášejí totiž přidanou hodnotu například tím, že v nich najde zaměstnání více lidí. Dotace tak půjdou na podporu chovu prasat, drůbeže, včel a na pěstování chmele a brambor,“ řekl Miroslav Toman. Přibližně 80 milionů korun půjde na národní doplňkové platby, tzv. TOP-UP, a 200 milionů korun rozdělí Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond na podporu pojištění a nákupu nestátní zemědělské půdy.

Dana Večeřová
ředitelka Odboru komunikace MZe

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021