Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA

Přidat článek Ministr Toman: Zvažujeme zmírnění opatření kvůli africkému moru prasat na Zlínsku a zpřísnění dovozu vepřového ze zemí s touto chorobou do kategorie

Aktuality > Aktuality

Ministr Toman: Zvažujeme zmírnění opatření kvůli africkému moru prasat na Zlínsku a zpřísnění dovozu vepřového ze zemí s touto chorobou

Vydáno: 25.9.2018
Tisk článku
Autor: MZe
Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 25. 9. 2018


Foto: Shutterstock

Mimořádná veterinární opatření vydaná v souvislosti s výskytem afrického moru prasat (AMP) na Zlínsku by se mohla v blízké době zmírnit. Od posledního nálezu nakaženého divočáka uplyne v říjnu půl roku, což je doba, po které virus přežívá v prostředí. Vyplývá to z včerejšího jednání ministra zemědělství Miroslava Tomana s ústředním ředitelem Státní veterinární správy (SVS) Zbyňkem Semerádem. V souvislosti s výrazným zhoršením nákazové situace v Evropě zvažuje SVS zavedení povinnosti vyšetřovat vepřové maso ze zemí s výskytem AMP před uvedením na český trh na přítomnost viru této nákazy.

Belgie v polovině září potvrdila výskyt nákazy u divokých prasat v blízkosti francouzských a lucemburských hranic. Maďarsko minulý týden oznámilo nález nakaženého uloveného divočáka ve vzdálenosti 20 km od slovenských hranic. Vážná je situace v sousedním Polsku a zejména také v Rumunsku, kde začátkem září počet ohnisek v chovech domácích prasat překročil 800. Koncem srpna se nákaza dostala i do Bulharska.

„Vzhledem ke zhoršující se nákazové situaci v zahraničí vážně uvažujeme o zpřísnění podmínek pro dovoz vepřového masa ze zemí s potvrzeným výskytem afrického moru prasat,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. Povinnost by se nevztahovala na tepelně upravené výrobky. Tepelná úprava totiž virus likviduje. „Dalším krokem s ohledem na zhoršující se nákazovou situaci v Evropě bude brzké svolání Ústřední nákazové komise ministra zemědělství. Jejím úkolem bude příprava opatření pro případ masivnějšího zavlečení AMP do ČR, které představuje reálnou hrozbu,“ dodal ministr.

„Ze stejného důvodu se SVS zaměří na kontroly dovozu živočišných potravin určených pro spotřebu posádek motorových vozidel (tzv. svačinek). Nedostatečně upravené vepřové produkty jsou nejpravděpodobnějším zdrojem přenosu nákazy na dlouhé vzdálenosti,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Jak v případě ČR, tak aktuálně i Belgie, lze téměř s jistotou vyloučit, že k přenosu AMP došlo přirozenou cestou v rámci migrace prasat divokých. Nejbližší ohnisko nákazy totiž v obou případech bylo stovky kilometrů daleko.

První případ nákazy v ČR byl potvrzen 26. 6. 2017 u uhynulého divočáka v katastrálním území Příluky u Zlína. SVS okamžitě vydala mimořádná veterinární opatření vymezující zamořenou oblast a nadefinovala prvotní kroky, mezi něž patřil zákaz lovu a krmení prasat divokých v oblasti, provedení soupisů chovů prasat domácích, zákaz jejich přesunů a řada opatření zaměřených na biologickou bezpečnost v chovech. V reakci na vývoj nákazové situace bylo následně postupně vydáno 21 mimořádných veterinárních opatření.

SVS namátkově vyšetřuje zásilky vepřového masa ze zemí s výskytem AMP v chovech prasat na přítomnost jeho viru. Ze stejného důvodu byla v průběhu jara také vedena informační kampaň zaměřená zejména na dálkové řidiče na hlavních dálničních tazích na rizika šíření nákazy potravinami. K obraně proti šíření nákazy na naše území by do budoucna mohlo přispět i oplocení dálnic D1 a D2. Na toto téma vede SVS diskusi s Ředitelstvím silnic a dálnic.  

 

Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2018