Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA

Přidat článek Ministr zemědělství: Polské maso bude nadále pod drobnohledem, i po zrušení mimořádných opatření budou kontroly intenzivní do kategorie

Aktuality > Aktuality

Ministr zemědělství: Polské maso bude nadále pod drobnohledem, i po zrušení mimořádných opatření budou kontroly intenzivní

Vydáno: 19.3.2019
Tisk článku
Autor: Ministerstvo zemědělství
Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 18. 3. 2019


Foto: Shutterstock

I po případném zrušení mimořádných veterinárních opatření na hovězí maso z Polska budou nadále probíhat intenzivní kontroly dovozu ze strany dozorových orgánů. Uvedl to v reakci na ohlasy, že Česká republika rezignuje na kontroly, ministr zemědělství Miroslav Toman. Prioritou pro něj nadále zůstává ochrana českých spotřebitelů, proto se kontroly zaměří především na rizikové skupiny potravin, zejména drůbeží a hovězí maso.

„Polsko dnes slíbilo splnění řady opatření, které mají zlepšit situaci v sektoru hovězího masa. Přesto budou mimořádná veterinární opatření platit nejméně další týden, dokud Polsko nepotvrdí, že učinilo dostatečné kroky. To ale neznamená, že poté přestaneme kontrolovat dovozy. I nadále se veterináři intenzivně zaměří na rizikové potraviny, tedy zejména drůbeží a hovězí maso. Ochrana zdraví spotřebitelů je pro mě nejvyšší prioritou,“ ubezpečil ministr zemědělství Miroslav Toman.

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski se na dnešním jednání s eurokomisařem pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenisem Andriukaitisem a českým ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem zavázal, že do 25. 3. české straně písemně potvrdí splnění celé řady opatření týkajících se veterinárního dozoru v sektoru hovězího masa.

Pokud Polsko slib dodrží, je Česká republika připravena zrušit mimořádná veterinární opatření, která nařizují příjemcům povinnost nechat veškeré hovězí maso z Polska před uvedením na trh vyšetřit v akreditované laboratoři na zdravotní nezávadnost.

„Nadále však budou probíhat zesílené kontroly dovozu, v tom se nic nemění. V podstatě se vrátíme do režimu, který byl před zavedením mimořádných veterinárních opatření. Inspektoři Státní veterinární správy i Státní zemědělské a potravinářské inspekce se budou intenzivně věnovat kontrole masa z dovozu, a to nejen z Polska, ale i dalších zemí,“ uvedl ministr Toman.

Od začátku února, kdy propukla aféra s polským hovězím masem, odebrala Státní veterinární správa (SVS) přes 200 vzorků hovězího masa z Polska, Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zkontrolovala zhruba dva tisíce restaurací a obchodů. Ve spolupráci s Policií ČR a Celní správou probíhají také zesílené kontroly na silnicích, především v příhraničních oblastech.

 

Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2018