Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Ministr zemědělství: Zapojte se do Sbírky potravin, přispějete potřebným lidem do kategorie

Aktuality > Aktuality

Ministr zemědělství: Zapojte se do Sbírky potravin, přispějete potřebným lidem

Vydáno: 19.11.2020
Tisk článku
Autor: Ministerstvo zemědělství
Tisková zpráva Ministerstva zemědělství

Lidé mohou tuto sobotu věnovat trvanlivé potraviny potřebným v rámci Sbírky potravin. Je to letos poprvé, protože jarní kolo bylo kvůli koronavirové epidemii zrušeno. Nakoupit trvanlivé potraviny a drogerii je možné ve všech krajích. Akce se opět koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana a Evropské federace potravinových bank. Ministerstvo zemědělství (MZe) je jediným ministerstvem, které činnost potravinových bank podporuje, od roku 2016 jim poskytlo přes 209 milionů korun.

„Sbírku potravin vnímám jako velmi prospěšnou akci, které se každoročně účastním. Letos se chystám nakoupit v Lidlu na Kamýku. Zvláště v tomto roce je sbírka důležitá, protože kvůli koronavirové pandemii výrazně vzrostl počet lidí, kteří se ocitli v tíživé životní situaci, a zásoby v potravinových bankách se dostaly na kritické minimum. Zvu vás proto, abyste se do této smysluplné sbírky zapojili a přispěli svým nákupem. Těší mě, že právě díky podpoře Ministerstva zemědělství mohou potravinové banky fungovat, zamezovat plýtvání potravinami a pomáhat stále více lidem,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

MZe pomáhá potravinovým bankám od roku 2016. Ty podporu využívají na pronájmy, rekonstrukce a budování nových skladů, na jejich vybavení chladicím a mrazicím zařízením, na nákup automobilů pro svoz potravin a na režijní náklady. Letos bylo na podporu potravinových bank vyplaceno téměř 75 milionů korun, loni 116,5 milionu korun a v roce 2018 téměř 41 milionů korun.

„Korona krize a zrušení jarní sbírky potravin postavily potravinové banky před obrovskou zkoušku. Jedinou záchranu pro kriticky prázdné sklady tak představovaly průběžné potravinové dary přímo od obchodních řetězců. Jsem moc vděčný, že se nám tak i ve spolupráci s panem ministrem podařilo situaci zachránit,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, který sbírku spoluorganizuje.

Kvůli koronavirové situaci MZe letos už dvakrát iniciovalo pomoc v rámci projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol. Potraviny, které uzavřené školy nemohou odebírat, mohou dodavatelé poskytnout potravinovým bankám. Cílem tohoto opatření je snížit výrobcům ztráty a zachránit rychloobrátkové zboží. Jen na podzim šlo o zboží v hodnotě téměř 12 milionů korun, což představuje zhruba 413 tisíc kusů ovoce a zeleniny a 755 tisíc kusů mléčných výrobků.

V rámci Sbírky potravin dostanou jídlo a ostatní zboží přednostně charitativní organizace, které poskytují pomoc například seniorům, matkám samoživitelkám, pěstounským rodinám a dětským domovům. Ministerstvo zemědělství jako strategický partner tento projekt dlouhodobě podporuje a také letošní akci poskytl ministr zemědělství Miroslav Toman záštitu.

 

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021