Bezpečnost potravin

Na cestě za superkukuřicí

Vydáno: 25. 6. 2009
Autor:

Vnesením kopie genu do dědičné informace kukuřice získali američtí vědci odrůdu produkující enormní množství biomasy.

Na univerzitě Illinois pracují vědci na vývoji odrůdy kukuřice s enormním potenciálem pro produkci krmiv a bioenergie. Tato odrůda má větší počet listů a silnější stébla než konvenční odrůdy kukuřice, palice jsou však menší a obsahují méně zrn o nižší hmotnosti. Příčinou je genetická modifikace, při níž vědci do dědičné informace rostlin vnesli kopii genu označovaného jako Glossy 15. Gen Glossy 15 se rozhodující měrou podílí na vývoji kukuřice, především stébla. Vývoj zrna je zpomalen a ani do sklizně není kompletně ukončen.
Přestože palice jsou malé, vedoucí vědeckého týmu Dr. Stephen Moose si je jist, že kukuřice bude vhodná jako krmivo: „Místo v zrnu je velké množství cukru uloženo ve stéblech a v listech. Pro skot by naše kukuřice mohla být velmi chutná“.
Mělo by být možné také kombinované využití jako krmné a energetické rostliny. Podle představy Dr. Moose pěstitel zrno a palice zkrmí a slámu a listy prodá do zařízení na výrobu etanolu.
Schvalovacího procesu nové odrůdy kukuřice se šlechtitelé neobávají. „Nevnesli jsme do kukuřice žádný nový gen, pouze jsme do ní vnesli kopii genu, který už má, abychom zvýšili výkonnost“, tvrdí Dr. Moose.
DLG-Mitteilungen, 2009, č. 6, s. 12