Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Nemoci neuznávají hranice – ještě k Evropskému veterinárnímu týdnu do kategorie

TZ SVS ČR > Zdroje ICBP - Archiv> TZ SVS ČR> Zdroje ICBP - Archiv
Veterinární záležitosti > Živočišná výroba - Archiv> Veterinární záležitosti> Živočišná výroba - Archiv

Nemoci neuznávají hranice – ještě k Evropskému veterinárnímu týdnu

Vydáno: 19.11.2008
Tisk článku
Autor: Ing. Alexandra Kvasničková
Tisková zpráva SVS ČR ze dne 19.11.2008.
Volný obchod je jedna věc, ale obava ze zavlečení různých nebezpečných nákaz na území EU je věc druhá a závažná. Proto Evropská komise upozorňuje na případná rizika na všech vstupových místech, zejména na mezinárodních letištích.
 
Od 10. 11. 2008 jsou na všech mezinárodních letištích umístěny informační plakáty pro cestující a letáky, ze kterých se cestující mohou dozvědět o podmínkách dovozu potravin živočišného původu a o podmínkách cestování se zvířaty v zájmovém chovu. Více je možné zjistit na stránkách www.one-health.eu, popřípadě na stránkách Státní veterinární správy www.svscr.cz nebo na stránkách Celní správy ČR, www.celnisprava.cz.
 
Osvětová akce, o které Evropská komise rozhodla, není rozhodně formalitou. Například vzplanutí slintavky a kulhavky před několika lety ve Velké Británii způsobily soukromé nelegální dovozy masa z Afriky, které směřovaly do etnických restaurací. Dalším rizikem je například zavlečení aviární influenzy prostřednictvím nelegálních dovozů ptáků nebo tepelně neošetřených živočišných potravin (drůbežího masa). Při dovozu nevakcinovaných vnímavých zvířat hrozí například zavlečení vztekliny - nákazy, která je pro člověka smrtelná.
 
Lze tedy zopakovat, že je do EU zakázáno dovážet či zasílat poštou maso, masné výrobky, mléko a mléčné výrobky ze zemí mimo EU.
 
Při příletu ze třetích zemí procházejí cestující celní kontrolou. U nás na všech mezinárodních letištích, tj. 6 veřejných a 11 neveřejných. Celní orgány kontrolují namátkově zavazadla pomocí RTG a kromě jiného se zaměřují na potraviny živočišného původu. Cestující mají možnost dobrovolně vyhodit potraviny do označených košů, které jsou umístěny v celním prostoru. Pokud je potravina nalezena v zavazadle, může cestujícímu hrozit sankce.
 
Celní orgány kontrolují také dovoz zvířat pro zájmový chov. V cestovním styku je možno převážet pouze psy, kočky, fretky, bezobratlé (s výjimkou včel a korýšů), okrasné tropické ryby, plazy, obojživelníky, hlodavce a domácí králíky, a sice pouze 5 či méně zvířat. Pokud cestující přiváží více jak 5 zvířat, musí je předložit ke kontrole na pohraniční veterinární stanici v Praze – Ruzyni. O takovém dovozu je nutné se předem informovat u SVS ČR, popřípadě požádat o stanovení veterinárních podmínek dovozu. Žádná jiná zvířata převážet v cestovním styku nelze.
 
Pokud jde o psy a kočky, je důležité se předem informovat, např. na www.svscr.cz, o podmínkách dovozu z různých zemí a o náležitostech veterinárního osvědčení, které musí být potvrzeno úředním veterinárním lékařem a doprovázet zvíře. Při dovozu z vyjmenovaných třetích zemí stačí předepsaná identifikace a platné očkování proti vzteklině, z ostatních zemí je požadováno i sérologické vyšetření na titr protilátek proti vzteklině.
 
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021