Co jsme hodnotili
Jako obvykle jsme pracovali s výživovými údaji na štítcích. Propočítali jsme Nutri-Score. Výsledky jsou seřazeny podle nejnižšího score, které je v dané kategorii nejlepší.
Hodnocení nepřekvapuje, protože cukr v nápojích máme omezovat
V tabulce jsou různé kategorie nápojů. My jsme se zaměřili např. na džusy a nektary. Hodnotili jsme 24 druhů. Z toho 58 % vyhovělo třídě B-C, 38 % třídě E. Samozřejmě se kategorie mezi sebou musí lišit, protože jsou chuťově nastaveny. Není cílem odrazovat od pití některých nápojů. Cílem je umírněná spotřeba těch, které v dietě přinášejí především "prázdné kalorie" pro spotřebitele, z nichž se mnoho potýká s nadváhou a obezitou, případně dalšími nemocemi. Výběr a odpovědnost je na jedinci. Jednodušší značení už snad ani není možné.
Kolik by mělo být celkem sacharidů doporučováno v dietě?
Sacharidy jsou nezbytnou součástí naší diety. Obvykle se doporučuje 55 - 75 % z celkové energie na den (WHO, 2003). Z nich však má být méně než 10 % ve formě "volných cukrů". Tento pojem je docela složitý. WHO ho definovala jako suma mono a di sacharidů (cukry) přidaných do potravin při výrobě, plus přírodní cukry obsažené v medu, syrupech a ovocných džusech.
Tabulka výsledků pro nápoje
Hodnoceni_napoju (pdf, 494.94 KB 07.12.2020 10:02)
J.Ruprich a kol., CZVP SZÚ, 30.11.2020
---------
Chcete si přečíst více o systému Nutri-Score?
Na webu SZÚ jsme zveřejnili několik příspěvků, které si můžete prostudovat. Samozřejmě najdete spoustu informací na internetu. Podle mediálních zpráv, ČR systém Nutri-Score nepodporuje. Přiklání se k několika zemím, vedených Itálií, která prosazuje tzv. „baterkový systém“. Rozhodnutí, jaký systém značení pro spotřebitele se bude používat, by měla EU udělat v roce 2022.