V boji proti parazitickým červům v chovu prasat je nutné minimalizovat ekonomické škody pomocí strategického managementu dehelmintizace.
Výskyt červů v chovech prasat je stále přetrvávajícím problémem. V severní Evropě se prevalence pohybuje ve výkrmu prasat a u mladých prasnic mezi 25 až 35 %.
Protože bývá výskyt červů (endoparazitózy) v chovu prasat často podceňován, vznikají nutně značné ekonomické škody způsobené:
- Nižší jatečnou výtěžností vlivem snížené kvality jatečné trupu a svaloviny
- Vyššími náklady na krmení vlivem zhoršené konverze krmiva
- Vyšší mortalitou
- Vyšší prevalencí sekundárních infekcí
- Vyššími náklady na medikamenty

Ačkoliv jsou již dlouho dobu dostatečně známy faktory predisponující začervení prasat jako je kontinuální obsazení stájí, výběr nesprávných nebo nedostatečně účinných dezinfekčních prostředků, nedostatečná nebo nesprávně provedená dehelmintizace. Výskyt červů má kromě finanční srážky (při červivosti vyšší než 5 %) pro chovatele podstatně větší negativní dopad ve formě doprovodných škod (snížení přírůstků, prodloužení délky výkrmu, zvýšená spotřeba krmiva). Chovatelské podmínky zajišťující chov prasat zcela prostý parazitů v současné době není možný. Dostupným cílem je minimalizace
kontaminace okolního prostředí infekčními parazitickými stádii, eradikace (úplné vymýcení) možné není. Tento problém je řešitelný pouze v komplexu důsledně prováděného managementu čistění a
dezinfekce a medikamentózní dehelmitizace.
Pomocí strategického managementu dehelmintizace je možné minimalizovat škody. Prasata jsou několikrát zaléčena v pětidenním cyklu s odstupem 35 až 42 dní. Odstup mezi periodami ošetření vychází z prepetenčního času (doba od proniknutí parazita do organismu až po detekci jeho vajíček) vytvoření Ascaris suum jako hlavního parazita.
Četné studie analyzovaly účinnost preparátu flubendazolu a ekonomické výhodnosti
strategické dehelmintizace, jejímž klíčovým bodem je přerušení generačního cyklu, čímž dojde k eliminaci vylučování vajíček pohlavně zralých červů. Účinnost strategické dehelmintizace v těchto studiích dosahovala až sta procent. Tento postup vede k redukci kontaminace okolního prostředí infekce schopných vajíček červů a následně k poklesu reinfekčního tlaku.
Von der Wurmkur zum strategischen Entwurmungsmanagement