Navštivte také

Předchozí reklama
Následující reklama
Počet záznamů: 12
Navštivte také: MZe ČR – Bezpečnost potravin
MZe ČR – Bezpečnost potravin
Navštivte také: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví ČR
Navštivte také: Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Státní zemědělská a potravinářská inspekce
Navštivte také: Státní veterinární správa ČR
Státní veterinární správa ČR
Navštivte také: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský
Navštivte také: Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Evropský úřad pro bezpečnost potravin
Navštivte také: Státní zdravotní ústav
Státní zdravotní ústav
Navštivte také: Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Meziresortní komise pro řešení jódového deficitu
Navštivte také: Kancelář WHO v České republice
Kancelář WHO v České republice
Navštivte také: Víš co jíš? (informace o výživě)
Víš co jíš? (informace o výživě)
Navštivte také: Knowledge Junction EFSA
Knowledge Junction EFSA
Navštivte také: Evropská rada pro informace o potravinách
Evropská rada pro informace o potravinách

Přidat článek Oslí mléko - klíč ke zdraví a dlouhověkosti do kategorie

Výživa - Archiv > Výživa - Archiv> Potravinářství - Archiv
Archiv - Biopotraviny > Výživa - Archiv> Výživa - Archiv> Archiv - Biopotraviny> Potravinářství - Archiv> Výživa - Archiv

Oslí mléko - klíč ke zdraví a dlouhověkosti

Vydáno: 9.11.2009
Tisk článku
Výživářský zázrak bude konečně na českém trhu – a v bio kvalitě.
Oslí mléko bylo ceněno už v antice jako kosmetický prostředek i jako lék. Doporučovalo se při otravě, uštknutí, aplikovalo se při bolestech kloubů i na jiná zranění. Podle legendy se královna Kleopatra koupala v oslím mléce, aby byla krásná. A nejstarší žena světa Maria Ester de Capovilla z Ekvádoru zemřela koncem srpna ve věku 116 let. Její dlouhověkost je přičítána též pozitivním účinkům oslího mléka.
 
S pozitivními efekty tohoto opomíjeného nápoje nyní, byť z poněkud jiného soudku, přišel směle i český pionýr tohoto nutričního suboboru - středočeská farma Oslodoj v Osluchově na Kladensku.
 
Farma vznikla teprve před dvěma roky a právě končí přechodné období, po němž se stane uznaným ekologickým hospodářstvím, přesto vše nasvědčuje tomu, že si ve velice krátké době vydobude prestižní místo na domácím trhu BIO. Na začátku byl jedinečný nápad majitele, Ing. Radovana Heeka, který se rozhodl zúročit své zkušenosti z pobytu na největší evropské oslí farmě v belgickém Château des Mottes. Odbyt výrobků z oslího mléka na tamějším trhu ho natolik inspiroval, že si po návratu domů pořídil své první stádečko oslic.
 
Co stálo za rozhodnutím založit oslí biofarmu? Radek Heek říká: „Vše začalo po mém návratu na rodinný statek. Už dříve jsem koketoval s myšlenkou ekologického hospodaření, ale stále jsem nevěděl, z jakého konce za to vzít. Po své dvouleté zkušenosti na oslí farmě jsem měl jasno.
 
A jak probíhá dojení oslic? Limitujícím faktorem je množství vyprodukovaného mléka. Oslice denně dává jen kolem dvou litrů mléka během tří dojení, zatímco kráva může nadojit až 50 litrů denně... V praxi fungujeme na bázi dobrovolníků, kteří pobývají na naší farmě a dojí a dojí...
 
Výhody oslího mléka ve srovnání s mlékem kravským jsou zřejmé. Oslí mléko má 60x vyšší obsah vitaminu C, obsahuje další důležité vitaminy a je bohatým zdrojem vápníku a fosforu. Nicméně - co z něj činí opravdový zázrak - je obsah imunoglobulinů, což jsou proteiny fungující jako protilátky a látky posilující imunitní systém člověka. I proto ho experti dnes řadí na čelní místo v žebříčku laktační multifunkcionality s indexem kvality IA.  Navíc - oslí mléko je i vhodnou alternativou k lidskému mateřskému mléku, protože je mu složením nejpodobnější, což má velký význam především pro novorozence. Nehrozí totiž rizika jako u mléka kravského, které vyvolává alergie až u 4 % kojenců.
 
A nakonec otázka nejdůležitější – v jaké podobě a kdy si budou moci zájemci koupit bio oslí mléko? V současné době se připravují k distribuci 2 praktická balení, 250 a 500 ml. Za čas by farma chtěla produkt nabízet i v litrových lahvích. Pro vánoční trh se chystá i sušené bio oslí mléko, ze kterého lze připravit výživný nápoj, pro příští rok se chystají netradiční ochucené verze: s bazalkou, kontryhelem a s květem bolševníku.
 
 
Zdroj:  LEA - Lenka Šmakulová a Karel Šálil, www.biopotraviny.info
Tyto stránky provozuje Ministerstvo zemědělství © 2021